Podczas piątkowego seminarium "Polityka i gospodarka Unii Europejskiej wobec Europy Środkowo-Wschodniej", organizowanego w ramach XI Forum Ekonomicznego w Krynicy, dyskutowano o znaczeniu UE w przemianach, jakie zachodzą w krajach naszego regionu. W debacie wzięli udział prof. Stanisław Gomułka z London School of Economy, Jan Truszczyński - podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Andrzej Topiński - prezes Związku Banków Polskich oraz Zbigniew Karbowski z Raiffeisen Bank.
Polska dzięki członkostwu w Unii, będzie postrzegana przez kapitał prywatny jako kraj przejrzysty. Wówczas procesy restrukturyzacyjne będą przebiegały szybciej i będą o wiele głębsze - powiedział Stanisław Gomułka. Wskazał on 3 tezy polityki Unii wobec krajów z naszego regionu m.in. w zakresie konwergencji instytucjonalnej i wymiany handlowej, pomocy poprzez inwestycje bezpośrednie oraz proces rozszerzania.
W opinii profesora Gomułki jednym z największych problemów dla Unii jest wizja migracji z krajów naszego regionu.
Jan Truszczyński przypomniał, że Unia Europejska przez sam fakt istnienia przyciąga nowe kraje do siebie._ Unia poprzez pomoc krajom naszego regionu stała się jedyną w świecie organizacją cechującą się dobroczynną ingerencją w inną organizację_ - podkreślił Truszczyński.
W jego opinii dopiero po kilkunastu latach Unia Europejska i my, po wstąpieniu do jej struktur, uzyskamy odpowiedź na pytanie: czy Unia powinna rozwijać się dalej.
Zbigniew Karbowski omówił rolę sektora bankowego w integracji europejskiej._ Sektor bankowy poprzez konsolidację i inwestycje przyczynia się do rozwoju procesów integracji i globalizacji_ - stwierdził Karbowski.
Andrzej Topiński w podsumowaniu powiedział, że dla Polaków priorytetem jest dostać się do Unii, z innymi kwestiami powinniśmy zająć się później.
Artur Niewrzędowski - WP
Zobacz także:
Forum Ekonomiczne