Trwa ładowanie...

Europejskie Nagrody dla Bartoszewskiego i Michnika

Sekretarz stanu w Kancelarii
Premiera Władysław Bartoszewski i koordynatorka MSZ Niemiec ds.
współpracy z Polską Gesine Schwan odebrali Europejskie
Nagrody Komunikacji Międzykulturowej. Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik został wyróżniony Medialną Nagrodą im. Petera Gallinera.

Share
Europejskie Nagrody dla Bartoszewskiego i MichnikaŹródło: PAP/EPA
d3y6j6d

Uroczystość wręczenia nagród, przyznawanych przez Europejską Fundację Kultury "Pro Europa" z Bazylei, odbyła się na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Schwan i Bartoszewski zostali uhonorowani za "nieustanne starania na rzecz kompromisu i porozumienia między Polską a Niemcami". Jak podkreślił doradca polskiego premiera, nagrody te przyznano w ważnym czasie - gdy oba kraje "są sobie nawzajem potrzebne", a ich relacje wracają do normalności.

Michnik został wyróżniony m.in. za walkę z komunizmem oraz wkład w rozwój wolnych mediów. Jak powiedział na uroczystości, nagroda ma dla niego niezwykłą wartość i jest wyróżnieniem dla pracy koleżanek i kolegów z "Gazety Wyborczej".

d3y6j6d

Zmarły w 2006 roku Peter Galliner, którego imię nosi medialna nagroda przyznana Michnikowi, był niemieckim dziennikarzem i publicystą, dyrektorem Międzynarodowego Instytutu Prasy. Zdobył uznanie na świecie dzięki zaangażowaniu na rzecz wolności mediów.

W piątek wręczono także Europejską Nagrodę Chóralną, którą otrzymał Chór Akademicki Uniwersytetu Europejskiego Viadrina pod dyrekcją Barbary Weiser.

Europejskie Nagrody Kultury przyznawane są od 25 lat. Patronat nad nimi sprawują przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy oraz Parlamentu Europejskiego.

Anna Widzyk

d3y6j6d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y6j6d
d3y6j6d
Więcej tematów