Trwa ładowanie...
25-06-2015 05:16

Dziś sejm zagłosuje w sprawie in vitro

Dziś w Sejmie głosowanie nad rządowym projektem ustawy "o leczeniu niepłodności". Przed głosowaniem biskupi postanowili przypomnieć posłom, że Kościół rzymskokatolicki jest mu przeciwny.

Dziś sejm zagłosuje w sprawie in vitroŹródło: Thinkstockphotos
d1eslba
d1eslba

Biuro prasowe Episkopatu Polski podkreśla, że należy przyjąć prawo, które "poprawi obecną sytuację, a nie ją bez zastrzeżeń zalegalizuje".

Rządowy projekt żyjącego już człowieka sprowadza tylko do grupy komórek - mówi ksiądz profesor Stanisław Warzeszak z Zespołu do spraw Bioetycznych Episkopatu Polski. W tym kontekście zwraca uwagę, że każdy człowiek ma prawo do tego, aby urodzić się w sposób godny, w "akcie miłości rodziców". Tymczasem metoda in vitro, promowana jako alternatywa dla par bezskutecznie starających się o naturalne poczęcie dziecka, to w istocie metoda znana z hodowli roślin i zwierząt, którą przejęła medycyna. Ma za cel wytworzenie embrionu człowieka w laboratorium i przeniesienie go mechanicznie do organizmu matki - mówi ksiądz. Wspomina też o innych argumentach przeciwko in vitro. To na przykład kwestie przechowywania i niszczenia embrionów.

Ekskomuniki za głosowanie za rządowym projektem jednak nie będzie. Biskupi przypominają też, że dzieci urodzone w ten sposób należy przyjąć z miłością i szacunkiem, na który zasługują tak samo jak dzieci poczęte w sposób naturalny. Duchowni podkreślają, że rząd powinien stworzyć "prawdziwy" program leczenia niepłodności.

Rada Ministrów zapewnia, że zaproponowany projekt zagwarantuje dostępność do metody in vitro i będzie respektować wartości etyczno-moralne.

d1eslba

Założenia projektu

Posłowie będą dziś głosować nad rządowym projektem o in vitro. Projekt zakłada, że z procedury in vitro będą mogły korzystać małżeństwa oraz osoby we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem. Procedura będzie dostępna dopiero po wyczerpaniu innych metod leczenia, prowadzonych przez co najmniej rok.

Ograniczona ma być też możliwość tworzenia nadliczbowych zarodków. Zapłodnionych będzie mogło być nie więcej niż sześć komórek jajowych, chyba że kobieta skończy 35 lat lub gdy będą ku temu wskazania medyczne. Zarodek będzie można też przekazać do adopcji dla anonimowej biorczyni.

Przeciw projektowi zagłosują PiS oraz Zjednoczona Prawica. Poparcie zadeklarowały kluby PO, PSL i SLD. Jednak w przypadku ustaw światopoglądowych w koalicji nie ma dyscypliny głosowania.

Zobacz także: Ginekolog odpowiada Zelnikowi na słowa o in vitro

d1eslba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1eslba
Więcej tematów