Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
dworzec
14-01-2006 (01:45)

Dworce będą jak z bajki?

Nowoczesne centra obsługi klienta, hotele, schroniska turystyczne, galerie i restauracje - tak za kilka lat mają wyglądać dworce kolejowe w regionie zachodniopomorskim - pisze "Głos Szczeciński".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Kolej poważnie podchodzi do przedsięwzięcia. Ruszyły długo oczekiwane rozmowy z samorządami.

- Umowy z władzami miast mają im dać wpływ na przyszłość inwestycji kolejowych tak, by komponowały się z otoczeniem i służyły nie tylko pasażerom kolei, ale również mieszkańcom - tłumaczy Michał Wrzosek, rzecznik PKP S.A. - Oczywiście, to nie kolej będzie budowała hotele, parki rozrywki i restauracje. My chcemy dać miejsca inwestorom, którzy to zbudują. Wspólne działania dadzą także możliwość starania się o dotacje unijne na modernizację dworców. Dlatego potrzebne nam jest wsparcie i pomoc ze strony samorządów.

PKP nie wyklucza też utworzenia spółki, która zajmowałaby się niszczejącymi obiektami. Tym bardziej, że czas goni, bo wiele uroczych i zabytkowych dworców (większość z nich zbudowano na początku ubiegłego stulecia) popada w coraz większą ruinę.

Samorządy nie ukrywają, że chętnie przejęłyby lub wydzierżawiły niszczejące obiekty. Z koleją dogadali się już w Drawsku Pomorskim. Na dworcu i w jego okolicy powstanie nowoczesne centrum turystyki i minimuzeum kolejnictwa.

O przejęciu dworców rozmawiają w Złocieńcu, Połczynie, Trzebiatowie i Koszalinie (kolej wąskotorowa). Kilka następnych samorządów przymierza się do rozmów: Stargard, Choszczno, Łobez, Kalisz Pomorski, Świdwin. O wspólnych przedsięwzięciach z koleją myślą też przy magistralach: Świnoujście - Szczecin - Stargard - Choszczno, Szczecin - Koszalin, Szczecin - Kołobrzeg, Szczecinek - Kołobrzeg, Stargard - Wałcz, a także w kilku innych miejscowościach w regionie.(PAP)

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.