Trwa ładowanie...
Dwóch policjantów postrzelonych w Ferguson

Dwóch policjantów postrzelonych w Ferguson

Znów zamieszki w Ferguson na przedmieściach Saint Louis w amerykańskim stanie Missouri. W trakcie demonstracji przed miejscowym posterunkiem policji postrzelono dwóch funkcjonariuszy policji. Według świadków, oddano tam od dwóch do czterech strzałów.
Share
d2zeiaa

Protesty wybuchły ok. północy po ogłoszeniu dymisji szefa policji. Przed komisariatem zebrało się kilkadziesiąt osób. W tłumie demonstrantów powiewała m.in. flaga "Rasizm tu żyje". Zainterweniowała policja, która zatrzymała jedną osobę. Protest jednak przeniósł się dalej.

Zobacz więcej zdjęć - strzały w Ferguson

Według lokalnej gazety "St. Louis Post-Dispatch" padły strzały i rannych zostało dwóch policjantów. Z kolei jeden ze świadków powiedział The Huffington Post, że słyszał kilka strzałów i zobaczył jednego z policjantów, który upadł na ziemię. Fotograf Reutera podał, że demonstrujący uciekli, krzycząc: "trafili glinę".

Policja potwierdziła, że dwóch policjantów zostało postrzelonych. Zostali oni przewiezieni do szpitala. Nie wiadomo w jakim są stanie. Jeden z nich otrzymał postrzał w twarz, drugi został postrzelony w ramię. Trwają poszukiwania potencjalnych sprawców.

Dymisja szefa policji

Szef policji w Ferguson, w stanie Missouri, podał się do dymisji po opublikowaniu przez Departament Sprawiedliwości raportu ostro krytykującego funkcjonowanie służb porządkowych w tym mieście, które było widownią gwałtownych protestów czarnej ludności.

d2zeiaa

- Szef policji Thomas Jackson odejdzie ze stanowiska 19 marca. To wspólna decyzja policji i władz miasta - oświadczył kilka godzin później burmistrz Ferguson James Knowles. Jackson był szefem policji w Ferguson przez pięć lat.

Postrzelił czarnoskórego nastolatka

Władze miasta znajdują się w opałach od czasu śmiertelnego postrzelenia przez białego policjanta latem ub. r. czarnoskórego nastolatka Michaela Browna.

Ulice Ferguson były przez wiele tygodni widownią gwałtownych protestów Afroamerykanów, którzy stanowią większość jego mieszkańców. Odebrali oni ten tragiczny incydent jako kolejne potwierdzenie kierowania się przez miejscową policję uprzedzeniami rasowymi. Protesty rozszerzyły się wówczas na inne miasta USA.

d2zeiaa

Zarzut - uprzedzenia rasowe

Departament Sprawiedliwości w opublikowanym niedawno raporcie zarzucił policji w Ferguson dyskryminowanie z pobudek rasistowskich Afroamerykanów. Zalecił także gruntowną reorganizację policji w tym mieście a także zreformowanie lokalnych sądów, którym również zarzuca uprzedzenia rasowe.

Po opublikowaniu raportu stanowisko stracił także szef administracji miasta Ferguson, odpowiedzialny m.in. za sprawy finansowe, John Shaw.

Źródło: huffingtonpost.com, time.com, telegraph.co.uk, CBS, IAR, PAP, TVN24, WP

d2zeiaa

Podziel się opinią

Share
d2zeiaa
d2zeiaa
Więcej tematów