Trwa ładowanie...
Duda i Macierewicz: czy jest między nimi konflikt? Sonda WP

Duda i Macierewicz: czy jest między nimi konflikt? Sonda WP

Napięcie między prezydentem a ministrem obrony wydaje się być spore. Wskazuje na to między innymi brak nominacji generalskich w czasie święta Wojska Polskiego. Nie zgodził się na nie prezydent, kwestionując kandydatury wysunięte przez MON. Co na ten temat sądzą Polacy?

Share
d1l8ux3

Andrzej Duda zadecydował, że 15 sierpnia, w dniu Święta Wojska Polskiego, nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich. Decyzja prezydenta jeszcze bardziej zaostrzyła relacje na linii Pałac Prezydencki-Ministerstwo Obrony Narodowej.

- W ocenie prezydenta trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich - oświadczyło wczoraj Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
MON oświadczyło w odpowiedzi, że to właśnie "nowa kadra dowódcza jest warunkiem zmian dostosowujących wojsko do nowych wyzwań". Resort podkreślił jednocześnie, że "zmiany w systemie dowódczym były konsultowane z BBN".

Przez komentatorów politycznych decyzja prezydenta jest jednak widziana jako kolejny krok ku niezależności od struktur partii. I przypomnienie o swojej władzy.

d1l8ux3

- Czasy Adriana się skończyły. Prezydent urwał się z łańcucha, zerwał kaganiec. Nie ma wiele do stracenia, najwyżej zostanie młodym komentatorem z ochroną, ale i tak jest ustawiony do końca życia. My mamy więcej do stracenia, bo mamy wiele stanowisk. Odmówienie poparcia przez PiS Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich byłoby ryzykowne i wyniszczające. Pewnie i tak by wystartował tworząc własny obóz polityczny - mówi nam poseł PiS, który pragnie pozostać anonimowy.
Premier Beata Szydło wezwała prezydenta Andrzeja Dudę i ministra Antoniego Macierewicza do zakończenia konfliktu. Według niej, postępowanie SKW prowadzone wobec generała Jarosława Kraszewskiego nie powinno mieć wpływu na dokończenie przez prezydenta procedury nominacji generalskich.

d1l8ux3

Podziel się opinią

Share
d1l8ux3
d1l8ux3
Więcej tematów