Trwa ładowanie...

Drugi sfinks w Egipcie? Niesamowite odkrycie robotników

W Egipcie, tuż obok Doliny Królów odkopano posąg drugiego sfinksa.

Drugi sfinks w Egipcie? Niesamowite odkrycie robotnikówŹródło: iStock.com
d3hgbk2
d3hgbk2

Podczas modernizacji jednej dróg w Luksorze robotnicy przypadkowo odkopali ukryty posąg. Rzeźba przedstawia sfinksa, czyli postać mitycznego stworzenia z ciałem lwa i głową człowieka.

Drugi Sfinks prawdopodobnie pochodzi z 2500 r.p.n.e

Obecnie archeolodzy pracują już nad wydobyciem sfinksa. Na razie nie opublikowano zdjęć znaleziska, ale Ministerstwo Starożytności w Egipcie zachęca turystów do odwiedzenia wykopaliska i przyjrzenia się rzeźbie. Według wstępnych badań sfinks może mieć nawet 4000-5000 lat.

Trwająca modernizacja drogi między świątyniami w Luksorze ma poprawić dostępność całego kompleksu dla turystów. Zespoły Świątynne Luksoru i Karnaku nad Nilem są jednymi z najsłynniejszych zabytków starożytnego Egiptu.

Sfinks to bardzo ważny symbol starożytnego Egiptu - wierzono, że mityczna postać jest strażnikiem. Sfinksy strzegły grobowców królewskich, a niewielkie posągi miały zdobić pobocza alei wiodących do grobów i świątyń. Najbardziej znany sfinks to Wielki Sfinks z Gizy znajdujący się tuż obok piramidy Chefrena.

d3hgbk2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hgbk2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj