Trwa ładowanie...
d3lme6p

Dializa - przyczyną śmierci

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia bada przyczynę śmierci 12 pacjentów poddanych dializie w sierpniu w szpitalach w Madrycie, Walencji i Barcelonie. Wszyscy chorzy zmarli niedługo po podłączeniu do sztucznej nerki amerykańskiej firmy Baxter.

Share
d3lme6p

Firma ta eksportująca urządzenia medyczne do 112 krajów przyznała, że podczas kontroli jednej partii aparatów do dializy Althane A-18 stwierdzono przecieki. Urządzenie naprawiono przed wypuszczeniem na rynek. Kiedy jednak w sierpniu w Walencji zmarło 6 osób po podłączeniu do sztucznej nerki, firma Baxter zdecydowała o wycofaniu filtrów z aparatów.

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia i premier lokalnego rządu Walencji uważają, że to firma Baxter jest odpowiedzialna za śmierć pacjentów.

Podobne przypadki śmierci podczas dializy przy użyciu aparatury tej samej firmy Baxter miały miejsce w Chorwacji. Tamtejsze ministerstwo zdrowia uważa, że to właśnie ta firma odpowiedzialna jest za śmierć 23 osób. W poniedziałek rząd chorwacki ma się zebrać na specjalnie zwołanym posiedzeniu w tej sprawie.

Natomiast największa europejska firma badająca jakość produktów sanitarnych TUV Product Service nie stwierdziła uszkodzeń w aparatach do dializy. Baxter twierdzi, że przyczyną śmierci pacjentów może być jakość wody użytej w procesie oczyszczania krwi. (aka)

d3lme6p

Podziel się opinią

Share
d3lme6p
d3lme6p
Więcej tematów