Trwa ładowanie...
d24wgkh

Czechy: stan klęski śniegowej

Niemal w całych Czechach ogłoszony został w środę stan klęski śniegowej. Sypie śnieg i wieje bardzo silny wiatr, na drogach tworzą się potężne zaspy.

d24wgkh
d24wgkh

Nieprzejezdnych jest kilkadziesiąt dróg, w tym m.in. trasa z Pragi do Karlovych Varów, a także kilka lokalnych linii kolejowych.

Najtrudniejsza sytuacja jest w regionach leżących wzdłuż całej granicy Polską. Od Karkonoszy przez Góry Orlickie, Jeseniki, aż po Frydek-Mistek nastąpił drugi atak zimy. Służby drogowe nie nadążają z usuwaniem śniegu. Sytuację komplikuje dodatkowo silny, porywisty wiatr, który nawiewa śnieg na drogi.

Kierowcy z Polski, udający się do Czech przez przejście drogowe w Jakuszycach - Harrachovie, muszą się liczyć z tym, że w okolicach Korzenova i Tanwaldu jazda bez łańcuchów będzie niemożliwa. Służby drogowe mają tam utrudnioną pracę z powodu źle zaparkowanych samochodów turystów.

Na drodze międzynarodowej, prowadzącej do przejścia granicznego Nachod - Kudowa, leży warstwa błota i śniegu. Należy zachować dużą ostrożność. Bardzo trudna sytuacja jest w okolicach Frydku - Mistku. Na niektórych odcinkach dróg prowadzących do przejść drogowych z Polską ogłoszono tam stan klęski żywiołowej.

d24wgkh

Droga od polsko-czeskiego przejścia granicznego w Nachodzie jest przejezdna, ale - głównie na płaskich odcinkach w okolicach Hradca Kralove - tworzą się na niej przegradzające jezdnie zlodowaciałe płaty śniegu.

Na północy Czech, w okolicach Teplic potężne zaspy zablokowały kilka dróg, w tym m.in. drogę E55, przez którą prowadzi dojazd do czesko-niemieckiego przejścia granicznego Cinovec.

Zasypane drogi odcięły od świata górskie miejscowości po czeskiej stronie Karkonoszy. W powiecie Jiczin, gdzie jedynie z trudem przejezdne są drogi pierwszej i drugiej kolejności zimowego utrzymania w zaspach utknęły nawet pługi śnieżne. Niektóre drogi blokują kolumny samochodów, które nie są w stanie wyjechać z zasp.

Bardzo trudna sytuacja panuje na północnych Morawach, przez które - od przejść w Bohuminie i Cieszynie - prowadzi z Polski przez Czechy główna trasa tranzytowa na zachód i południe Europy.

Prognozy na cały dzień przewiduja kolejne opady śniegu , którym towarzyszyć będzie wiatr o prędkości nawet do 90 kilometrów na godzinę. (ej)

d24wgkh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24wgkh
Więcej tematów