Czarna dziura jak herbata
Czarna dziura może się zachowywać jak ciecz 400 razy mniej lepka od wody - informuje pismo "Physical Review Letters". Gdyby "zamieszać" czarną dziurę (przyjmując, że to możliwe), wirowałaby stosunkowo długo, podobnie jak herbata w szklance mieszana łyżeczką - utrzymują naukowcy.
Czarne dziury są obiektami o względnie małych wymiarach i niezwykle dużej masie - stąd siła ich grawitacji nie pozwala na opuszczenie czarnej dziury nawet przez światło.
Lepkość to cecha opisująca opór wywołany wewnętrznym tarciem podczas przepływu cieczy. Miód i smoła są cieczami o dużej lepkości - wolno spływają. Natomiast woda, benzyna czy alkohol mają małą lepkość.
Zespół prof. Dam Thanh Sona z University of Washington zastosował do badania teoretycznego modelu czarnej dziury teorię strun. Teoria strun pozwala opisać siły takie jak elektromagnetyzm czy grawitacja przy założeniu, że cząsteczki elementarne są jednowymiarowymi obiektami w sześciowymiarowej przestrzeni.
Okazało się, że czarna dziura może być traktowana jak ciecz o najmniejszej ze znanych, niemal zerowej lepkości. Przy tej samej liczbie cząsteczek na jednostkę objętości woda jest 400 razy bardziej lepka od czarnej dziury.