Trwa ładowanie...
05-03-2004 12:30

Co trzecia kobieta jest bita lub gwałcona


Co trzecia kobieta w ciągu swojego życia zostaje pobita, zgwałcona lub pada ofiarą naruszeń praw człowieka – wynika z najnowszego raportu Amnesty International. Organizacja zainaugurowała światową kampanię na rzecz powstrzymania przemocy wobec kobiet.

Share
Co trzecia kobieta jest bita lub gwałconaŹródło: PAP, fot: Paweł Kula
d2kdagh

Statystyki dotyczące przemocy wobec kobiet wskazują na prawdziwą katastrofę, jeśli chodzi o sytuację kobiet na całym świecie. Z ustaleń wielu organizacji wynika, że kobiety są narażone na brutalność i przemoc, a sprawcy pozostają bardzo często bezkarni. Co najgorsze, oprawcą często jest członek rodziny lub znajomy.

Rada Europy ustaliła, że przemoc domowa, to główna przyczyna śmierci lub niepełnosprawności kobiet w wieku od 16 do 44 lat.

Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła, że 70% zamordowanych na świecie kobiet ginie z rąk swoich partnerów. Rosyjski rząd oszacował, że tylko w 1999 roku z rąk partnerów i krewnych w Rosji zginęło 14 tysięcy kobiet.

d2kdagh

Wielkim problemem są również gwałty podczas wojny. Tu statystyki są przerażające. Liczba gwałtów od czasu II wojny światowej przekroczyła milion. Niestety, te akty okrucieństwa nie są rozpatrywane przez sądy i raczej przemilczane.

Rozpoczynając ogólnoświatową kampanię na rzecz powstrzymania przemocy przeciwko kobietom Amnesty International pilnie wzywa wszystkich mężczyzn i kobiety do podjęcia działań, mających na celu zakończenie tego oburzającego procederu.

d2kdagh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kdagh
Więcej tematów