CBOS: 62% Polaków źle ocenia sytuację w kraju
Wg CBOS, w lutym 62% Polaków negatywnie oceniło rozwój ogólnej sytuacji w kraju (o 9 pkt proc. więcej niż w styczniu). W stosunku do stycznia zmalał o 8 pkt proc. - do 24 - odsetek ocen pozytywnych.
17.02.2003 | aktual.: 17.02.2003 12:54
Według CBOS, 43% respondentów źle ocenia także sytuację polityczną w Polsce (to o 4 pkt proc. więcej niż w styczniu). Pogorszyły się też, o 4 pkt. proc., oceny sytuacji gospodarczej kraju. Obecnie ponad dwie trzecie (68%) Polaków uważa, że jest ona zła, zaś 24% badanych ocenia ją jako przeciętną, a tylko 3% jako dobrą.
W ocenie CBOS, gorsze niż przed miesiącem są także opinie pracowników o kondycji ich zakładów pracy - o 5 punktów (do 33%) spadł odsetek określających ją jako dobrą. Jednocześnie nieznacznie zmalał odsetek opinii negatywnych (o 2 punkty - do 29%), a wyraźnie wzrósł ambiwalentnych (o 7 punktów - do 36%).
Zdaniem CBOS, nie zmieniły się w sposób istotny oceny warunków materialnych gospodarstw domowych oraz opinie o tym, jak się żyje ankietowanym i ich rodzinom - są stabilne od dłuższego czasu.
Według CBOS, gorsze niż w styczniu są przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w kraju w najbliższym roku. Obecnie tylko co siódmy badany (14% - spadek o 4 punkty) oczekuje poprawy, natomiast jedna trzecia (33% - wzrost o 5 punktów) spodziewa się jej pogorszenia.
Z analiz CBOS wynika, że nieco bardziej pesymistyczne są obecnie również prognozy na temat sytuacji politycznej kraju w najbliższym roku. Tylko co dwunasty ankietowany (8%) uważa, że się ona poprawi, natomiast co szósty (17%) spodziewa się pogorszenia. Większość jednak (61%) respondentów sądzi, że nic się nie zmieni.
Z badań CBOS wynika także, że nieznacznie gorsze niż w styczniu są również przewidywania dotyczące sytuacji gospodarczej kraju. Ponad połowa (52%) badanych nie przewiduje zmian, blisko jedna czwarta (24%) spodziewa się pogorszenia, a tylko mniej więcej co siódmy (15%) liczy na poprawę.
Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 1-4 lutego tego roku na 1006-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(aka)