Trwa ładowanie...
d67suyi
IAR

Brytyjska prasa: Wielki powrót Putina

Putin powraca na salony - piszą gazety na Wyspach Brytyjskich. Ich zdaniem, Zachód zapomina o Ukrainie, a skupia się na wspólnej walce z terroryzmem. Zaniepokojony "Times" pisze o francusko-rosyjskim sojuszu na Bliskim Wschodzie.
Share
Angela Merkel i Władimir Putin
Angela Merkel i Władimir PutinŹródło: PAP/EPA, Fot: Alexander Zemlianichenko
d67suyi

"Putin wydał rozkaz, by w Syrii rosyjska armia traktowała Francuzów jako sojuszników" - donosi na pierwszej stronie "Financial Times". Dziennik komentuje to jako zwrot w strategii wobec Syrii i nadzieję dla Rosji na wyjście z izolacji.

Mary Dejevsky z "Independenta" przekonuje, że Zachód zamknął sprawę Ukrainy w osobnej "szufladce", zgadzając się na utrzymanie tam status quo. Teraz wszyscy skupiają się na Syrii. Europejscy liderzy doszli do niewygodnej, ale nienowej historycznie konkluzji: potrzebują Rosji - dodaje Simon Tisdall w "Guardianie".

"Entente Orientale" - "Porozumienie wschodnie" - to tytuł komentarza redakcyjnego "Timesa". Komentarza, z którego wyraźnie bije niepokój. "To Francja i Rosja przewodzą dziś światowej odpowiedzi na ataki ISIS" - pisze "Times". I dodaje: "Anglosaski świat, który ratował Starą Europę 70 lat temu - dziś zostaje w tyle". Dziennik zauważa, że w sprawie Syrii prezes David Cameron utknął w rozgrywkach parlamentarnych, "a przy braku przywództwa amerykańskiego tworzy się francusko-rosyjski sojusz, którzy ukształtować może Bliski Wschód".

"Putin wykorzystał szansę, by pogwałcić podstawy prawa międzynarodowego, a potem zaaranżować spektakularny dyplomatyczny powrót" - ostrzega "Times" i dodaje: "Nie jest jeszcze za późno, by Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wraz z Francją odcisnęły zachodnie piętno na kryzysie w Syrii. Bardzo ważne jest by to zrobiły. Ale czasu zostało coraz mniej" - pisze brytyjski dziennik.

d67suyi

Podziel się opinią

Share
d67suyi
d67suyi
Więcej tematów