Trwa ładowanie...
d30iiqq

Będzie polsko-czesko-słowacka brygada

W Bratysławie ministrowie obrony Polski, Czech i Słowacji podpisali porozumienie w sprawie powołania wkrótce wspólnej brygady, bazującej na elitarnych batalionach trzech krajów.

d30iiqq
d30iiqq

Jednostka, posiadająca strukturę zgodną z normami NATO, będzie mogła uczestniczyć w operacjach pokojowych pod dowództwem Sojuszu i Unii Europejskiej. W ten sposób zostały docenione wysiłki Słowacji, by w jak najkrótszym czasie przystąpić do NATO - powiedział minister obrony tego kraju Jozef Stank. Słowacja znajduje się wśród 9 krajów z Europy Środkowej i Wschodniej kandydujących do Sojuszu Atlantyckiego.

. Słowacja, która jeszcze nie należy do NATO, chce skorzystać z doświadczeń Polski i Czech.

Wspólna polsko-czesko-słowacka jednostka wojskowa powinna mieć wielkość brygady, a nie batalionu - powiedział polski minister ON Bronisław Komorowski.

Wspólna brygada uczestniczyłaby w operacjach wojskowych NATO lub Unii Europejskiej, ale przede wszystkim pomagałaby Słowacji w jej dążeniu do członkostwa NATO, gdyż - jak zaznaczył polski minister - utworzenie brygady byłoby oczywistym dowodem gotowości Słowacji do wejścia do Sojuszu.

Według niego, gdyby siedziba dowództwa brygady znajdowała się na Słowacji, Polska przeznaczyłaby do jej składu elitarny batalion z 6. Brygady Powietrzno-Desantowej. Gdyby natomiast dowództwo stacjonowało w Polsce, do brygady odkomenderowano by żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

(ck,mon)

d30iiqq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30iiqq
Więcej tematów