Trwa ładowanie...
mon

Bartosz Kownacki, Dominik Smyrgała i Bartłomiej Grabski poza MON. Są nowe nazwiska

Wiceministrowie obrony narodowej Bartosz Kownacki, Dominik Smyrgała i Bartłomiej Grabski zostali odwołani. W resorcie pojawiły się za to nowe osoby. Nowym sekretarzem stanu w MON został Sebastian Chwałek, a podsekretarzem stanu - Marek Łapiński.

Share
Bartosz Kownacki, Dominik Smyrgała i Bartłomiej Grabski poza MON. Są nowe nazwiska
Źródło: PAP, fot: Robert Suchy
d2hkm6i

O zmianach poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Nowy sekretarz stanu w MON Sebastian Chwałek będzie odpowiadał za modernizację armii i wojskową służbę zdrowia i sprawował nadzór nad spółkami sektora zbrojeniowego. Z kolei podsekretarz stanu Marek Łapiński będzie zajmował się strategią obronną, budżetem i sprawami socjalnymi.

Ponadto, jak podaje resort na swojej stronie internetowej, sekretarz stanu Tomasz Zdzikot będzie nadzorował departament prawny, kwestie związane z teleinformatyką, infrastrukturą oraz wyższym szkolnictwem wojskowym. Dotychczasowy podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski będzie nadal zajmował się sprawami międzynarodowymi.

Co wiemy o nowych osobach w MON?

Chwałek jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2013 r. otworzył przewód doktorski na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

d2hkm6i

W latach 2005-2007 stał na czele Zespołu Legislacji i Analiz w Biurze Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W 2007 r. był radcą Prezesa Rady Ministrów i kierował Departamentem Spraw Parlamentarnych KPRM. W latach 2007-2015 pełnił funkcję wicedyrektora Biura - Szefa Zespołu Legislacji i Analiz w Klubie Parlamentarnym PiS.

Od 18 listopada 2015 roku był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a od 10 maja 2017 roku - sekretarzem stanu w MSWiA oraz Pełnomocnikiem Rządu do spraw Repatriacji.

Łapiński ukończył z kolei Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Europejskie Studium Problematyki Przestępczości na Uniwersytecie Łódzkim. Ma na swoim koncie także aplikację kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli.

Od 1993 roku (z przerwami) jest funkcjonariuszem Straży Granicznej. 31 grudnia 2015 roku powołano go na stanowisko Komendanta Głównego Straży Granicznej, a 16 maja 2017 roku mianowano na stopień generała brygady SG.

d2hkm6i

W latach 2002-2015 r. (z przerwami) jako główny specjalista kontroli państwowej w Departamencie Komunikacji i Systemów Transportowych pracował w NIK. Od 1998 do 2001 r. był Zastępcą Generalnego Inspektora Celnego. Przewodniczył Resortowej Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Co więcej, współtworzył projekt reform Gruzji, sektora bezpieczeństwa, spraw wewnętrznych oraz kontroli celnej i podatkowej. W 1989 roku w ramach Szkoły Podchorążych Rezerwy odbył służbę wojskową.

d2hkm6i

Podziel się opinią

Share
d2hkm6i
d2hkm6i
Więcej tematów