Trwa ładowanie...
d28akjq

Barcikowski nowym szefem UOP?

Andrzej Barcikowski
Wiceszef MSWiA Andrzej Barcikowski potwierdza, że dostał propozycję zostania pełniącym obowiązki szefa Urzędu Ochrony Państwa. 25 kwietnia sejmowa komisja ds. służb specjalnych rozpatrzy tę kandydaturę.

Share
d28akjq

Poniedziałkowe Wiadomości TVP podały informację, że pełniącym obowiązki szefa Urzędu Ochrony Państwa ma zostać właśnie Barcikowski. Kandydaturę tę - według Wiadomości pozytywnie zaopiniował prezydent Aleksander Kwaśniewski. Sam wiceminister potwierdził, że otrzymał taką propozycję. Zgodziłem się. Zaufanie premiera jest dla mnie bardzo ważne - stwierdził Barcikowski.

Od jesieni 2001 roku p.o. szefa UOP jest Zbigniew Siemiątkowski. W początkach tego roku, gdy skończył się trzymiesięczny okres, przez który można być p.o. szefa UOP, premier Leszek Miller ponownie powołał Siemiątkowskiego na trzy miesiące na stanowisko p.o. szefa UOP, co opozycja uznała za niekonstytucyjne, gdyż ustawa o UOP mówi, że p.o. szefa UOP można być tylko jedną kadencję.

Szef speckomisji Zbigniew Wassermann (PiS) powiedział, że wyznaczenie Barcikowskiego to przyznanie słuszności naszemu stanowisku. Szkoda, że stało się to tak późno, a nie za pierwszym razem - powiedział. Wyraził też opinię, że w ciągu następnych trzech miesięcy może już wejść w życie znajdująca się obecnie w parlamencie ustawa zakładająca likwidację UOP i powołanie dwóch oddzielnych agencji wywiadu i kontrwywiadu.

Potwierdził, że 25 kwietnia sejmowa komisja ds. służb specjalnych zajmie się kandydaturą Barcikowskiego.

d28akjq

Pan premier podejmuje przewidziane prawem procedury, aby UOP miał przez cały czas kierownictwo i wykonywał swoje obowiązki i zadania. Na razie urzędującym szefem UOP jest Zbigniew Siemiątkowski, a o nowym będzie można mówić, gdy zebrane zostaną na jego temat wymagane prawem opinie i na ich podstawie premier będzie mógł podjąć decyzję. Jest jeszcze kilka dni na to - powiedział rzecznik rządu Michał Tober.

Barcikowski jest politologiem. Za czasów poprzedniej koalicji SLD-PSL był dyrektorem generalnym Urzędu Rady Ministrów i szefem doradców premiera Włodzimierza Cimoszewicza. Obecnie w MSWiA odpowiada za zezwolenia i koncesje, informatykę i łączność. (an)

d28akjq

Podziel się opinią

Share
d28akjq
d28akjq
Więcej tematów