Trwa ładowanie...

Barcelona nie chce burek

Barcelona będzie pierwszym dużym hiszpańskim miastem, które wprowadzi zakaz noszenia przez kobiety burek i nikabów w budynkach użyteczności publicznej, np. w urzędach, bibliotekach, żłobkach - ogłosił burmistrz tego miasta Jordi Hereu.

Share
Barcelona nie chce burek
Źródło: AFP, fot: Shah Marai
d2fknbz

W ostatnich tygodniach w Hiszpanii rozgorzała debata na temat noszenia w miejscach publicznych nikabów i burek - czyli nakryć islamskich, które całkowicie zasłaniają twarz lub całą sylwetkę.

Zakaz ich noszenia w budynkach użyteczności publicznej został przyjęty również przez inne katalońskie miasta: Leridę, El Vendrell i Tarragonę. W Katalonii mniejszość muzułmańska jest liczniejsza niż w innych regionach Hiszpanii.

W Barcelonie zakaz zostanie wprowadzony w życie dekretem po sezonie letnim.

d2fknbz

Wprowadzenie zakazu tłumaczone jest względami bezpieczeństwa. - Nie jest dopuszczalne, by niemożliwa była identyfikacja osoby, która wchodzi do budynku - wyjaśnił burmistrz Hereu. Dodał, że zakaz będzie dotyczył również osób w kaskach i kominiarkach.

"Noszenie burki i nikabu podważa godność oraz wolność kobiet" - napisał na swojej stronie internetowej konserwatywny radny Barcelony Alberto Fernandez.

Konserwatywna Partia Ludowa (PP) zaproponowała, by zakazać noszenia burek i nikabów również na ulicach.

Przedstawiciele 11 meczetów katalońskich ogłosili, że mają zamiar zaskarżyć zakaz w hiszpańskim Trybunale Konstytucyjnym.

Niebieska burka, jak też podobny do niej i dużo częściej spotykany w Europie ciemny nikab, są religijnymi ubiorami rozpowszechnionymi zwłaszcza wśród radykalnych muzułmanów, przede wszystkim salafitów.

d2fknbz

Podziel się opinią

Share
d2fknbz
d2fknbz
Więcej tematów