Trwa ładowanie...
d4j7d7w

Autostrada A2 będzie przejezdna

Właśnie zakończyły się prace na autostradzie A2, gdzie wylano ostatnią warstwę asfaltu. Droga będzie przejezdna na całej długości - informuje TOK FM. Najpóźniej 7 czerwca droga zostanie otwarta dla ruchu. Drogowcy zdążyli dosłownie w ostatniej chwili, przed rozpoczęciem rozgrywek Euro 2012. Minister transportu Sławomir Nowak przyznał, że na odcinku C autostrady A2 położono już asfalt - warstwę ścieralną. Nowak podkreślił, że nie oznacza to jeszcze, że można po nim jeździć. Pozostały do wymalowania pasy i barierki. - Zobaczymy, kiedy będzie gotowe, wtedy puścimy. Przede wszystkim bezpiecznie dla ludzi - podkreślił.

Share
d4j7d7w

Teraz drogowcom pozostała już tylko kosmetyka, czyli między innymi malowanie pasów. Po zakończeniu tych robót droga będzie mogła być oddana do ruchu. Autostradą A2 będzie można przejechać z Warszawy przez Poznań do zachodniej granicy z Niemcami. Na krytycznym odcinku C będą mogły jechać jedynie pojazdy o wadze do 3,5 tony z prędkością do 70 km/h.

Biegnąca z zachodu autostrada A2 została nazwana najbardziej pechową drogą w Polsce. Opóźnienia w oddawaniu kolejnych odcinków, pękający asfalt na tych, które już były gotowe, a w końcu rozwiązanie umowy z chińskim wykonawcą, firmą Covec. Chińczycy mieli wybudować dwa odcinki autostrady, między Strykowem a Konotopą, o długości 50 km. Powodem zerwania kontraktu były zaległości płatnicze Chińczyków wobec polskich podwykonawców.

d4j7d7w

Ostatecznie budową feralnego odcinka C zajęła się firma DSS, która też niestety zbankrutowała. Do dziś podwykonawcy pracujący na zlecenie tej firmy domagają się zapłaty.

Mimo kolejnych opóźnień i problemów z wykonawcami pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, którzy odpowiadają za budowę autostrady, dostali premie. Ta wiadomość zbulwersowała i polityków opozycji, i opinię publiczną.

Kiedy firma DSS zbankrutowała, wszyscy stracili nadzieję na ukończenie robót przed Euro 2012. W połowie maja o tym, że drogowcy jednak zdążą, informowała "Gazeta Wyborcza". Pracownicy Ministerstwa Transportu woleli nie komentować tych doniesień, mając w pamięci wcześniejsze zapewnienia, z których nie udało się wywiązać.

Dziś, kiedy asfalt jest wylany, a już jutro lub pojutrze po autostradzie przejadą pierwsze auta, robotnicy otwierają szampana, a urzędnicy oddychają z ulgą. Prace przyspieszyła specjalna maszyna, która kładła asfalt na całej szerokości drogi. Na najnowszych zdjęciach z budowy widać robotników świętujących ukończenie wylewania asfaltu butelką szampana.

d4j7d7w

Podziel się opinią

Share
d4j7d7w
d4j7d7w
Więcej tematów