Trwa ładowanie...
d1ahyar
usa
12-03-2003 12:32

Annan znowu ostrzega

Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan w środę po raz kolejny ostrzegł, iż jakakolwiek prowadzona bez mandatu Narodów Zjednoczonych "jednostronna akcja wojskowa" przeciwko Irakowi byłaby niezgodna z prawem międzynarodowym.

d1ahyar
d1ahyar

W wywiadzie dla paryskiego "Le Monde" Kofi Annan dodał, że działania wobec Iraku, podejmowane bez zgody ONZ, oznaczałyby również brak politycznego poparcia świata dla takiej akcji.

Annan przedstawił swoją opinię przed oczekiwanym w najbliższych dniach głosowaniem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sprawie nowej rezolucji irackiej.

"Jeśli (kraje zasiadające w Radzie) nie będą w stanie opracować wspólnego stanowiska i któreś z państw rozpocznie akcję bez mandatu ONZ, powszechnie podważana będzie legalność takiej operacji i działania te nie uzyskają politycznego wsparcia, gwarantującego sukces w dalszej perspektywie, kiedy zakończy się wojskowa faza operacji" - powiedział Annan.

W poniedziałek sekretarz generalny ONZ ostrzegał w Hadze, że prawomocność akcji militarnej przeciwko Irakowi bez zgody Rady Bezpieczeństwa byłaby "poważnie ograniczona". Annan opowiedział się za "jednością w Radzie", w sytuacji gdy świat znajduje się w niebezpiecznym punkcie grożącym wybuchem zbrojnego konfliktu. "Nie ma miejsca na kłótnie, podziały i dysputy w tak krytycznym momencie" - dodał Annan.

d1ahyar

Sekretarz generalny ONZ ostrzegł też, że ewentualna wojna w Iraku będzie miała poważne następstwa dla regionu i reszty świata.(iza)

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Wojenne chmury nad Irakiem. "Wejdą, czy nie wejdą?" Zabiegi dyplomatyczne, to gra pozorów, czy też ostatnia szansa na zachowanie pokoju? Zwycięzcy i przegrani ewentualnych zmagań wojennych?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

d1ahyar
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ahyar
Więcej tematów