Trwa ładowanie...
dyc6r6w
dyc6r6w
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Andrzej Duda rozpoczyna prezydenturę

Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i oficjalnie rozpoczął pięcioletnią prezydenturę. Wygłosił też orędzie, podczas którego mówił o celach swojej prezydentury i deklarował wywiązanie się z obietnic wyborczych. Uroczystości zaprzysiężenia prezydenta będą trwały cały dzień i zakończą się przemówieniem prezydenta Dudy przed Pałacem Prezydenckim. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dyc6r6w

Prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. W ceremonii wzięli udział między innymi byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz ustępujący - Bronisław Komorowski.

"Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem" - powiedział Duda i zakończył słowami: "Tak mi dopomóż Bóg". Następnie prezydent wygłosił orędzie.

dyc6r6w

Po zaprzysiężeniu para prezydencka Andrzej i Agata Dudowie spotkała się z Bronisławem i Anną Komorowskimi. Następnie w holu głównym Sejmu prezydent Duda pożegnał Bronisława Komorowskiego, który opuścił budynek parlamentu.

Następnie prezydent Duda złożył kwiaty przed tablicami upamiętniającymi marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Złożył także kwiaty przed tablicą upamiętniającą posłów II RP, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Potem Duda spotkał się z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu. Po spotkaniu przeszedł do gabinetu prezydenta w korytarzu marszałkowskim w Sejmie.

Msza w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela

Po uroczystości w Sejmie nowo zaprzysiężony prezydent wziął udział w mszy świętej, która rozpoczęła się o godz. 11.50 w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Mszy świętej przewodniczył przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, a homilię wygłosił prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak. Udział w niej wzięli również metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

dyc6r6w

Po mszy prezydent w krypcie archikatedry złożył kwiaty na grobie prezydenta Gabriela Narutowicza, przed tablicą upamiętniającą prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, na grobach prezydenta Ignacego Mościckiego i prymasa Józefa Glempa. Następnie para prezydencka przeszła do nawy z sarkofagiem prymasa Stefana Wyszyńskiego i także tam złożyła kwiaty.

"Oto stałem się kawalerem dwóch największych orderów"

Po uroczystościach w archikatedrze para prezydencka ruszyła do Zamku Królewskiego, gdzie o godz. 14 odbyła się uroczystość przekazania prezydentowi odznak: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.

- To wielka dla mnie chwila. Chwila wielkiego zaszczytu. Oto stałem się kawalerem dwóch największych w Polsce orderów, o wielkiej tradycji przede wszystkim niepodległej Polski - powiedział Duda podczas uroczystości w Zamku Królewskim.

dyc6r6w

- Chciałbym zapewnić rodaków, a także wszystkich państwa, że będę czynić wszystko, aby nawiązać wraz z kapitułami do najlepszych tradycji tych orderów, aby otrzymywali je ludzie godni, którzy wpisali się w istotny sposób w polską historię, ludzie, którzy dla Rzeczypospolitej mają rzeczywiście znamienite zasługi - podkreślił prezydent.

O godz. 15.00 para prezydencka została uroczyście powitana w Pałacu Prezydenckim przez szefa kancelarii prezydenta Komorowskiego Jacka Michałowskiego. Prezydent Duda trasę z Zamku do Pałacu Prezydenckiego pokonał samochodem. W pałacowej kaplicy prezydent Duda złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz ministrów i pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Prezydent Duda przejdzie następnie do swojego gabinetu.

Uroczystości na pl. Piłsudskiego

O godz. 15.30 na pl. Piłsudskiego prezydent Duda przejął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Wygłosił też przemówienie do żołnierzy.

dyc6r6w

Po ceremonii przejęcia zwierzchnictwa prezydent w asyście szefa Sztabu Generalnego WP złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wpisał się do księgi pamiątkowej.

Głowa państwa jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych. Mianuje szefa Sztabu Generalnego i innych dowódców, nadaje stopnie wojskowe. W czasie pokoju sprawuje pieczę nad wojskiem za pośrednictwem ministra obrony narodowej, zaś na czas wojny - mianuje, na wniosek premiera, Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych. To właśnie prezydent, także na wniosek premiera, w razie bezpośredniego, zewnętrznego zagrożenia, zarządza powszechną lub częściową mobilizację i użycie sił zbrojnych do obrony RP.

Po zakończeniu uroczystości prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie prezydent wróci pieszo do Pałacu Prezydenckiego.

Na placu przed pałacem ok. godz. 16.30 planowane jest kolejne wystąpienie prezydenta Dudy - poinformowała współpracowniczka prezydenta elekta, posłanka PiS Małgorzata Sadurska. Według niej przemówienie będzie skierowane "do tych wszystkich, którzy chcą przyjechać na inaugurację prezydentury, chcą razem z prezydentem Dudą przeżywać ten wielki dzień".

dyc6r6w

Prezydent Duda o godz. 19.30 zwróci się do internautów za pomocą aplikacji Facebooka umożliwiającej transmisję wideo na żywo. Internauci będą mogli prezydentowi zadawać pytania, na które prezydent będzie mógł odpowiadać. Informacja o wydarzeniu jest dostępna na profilu facebookowym Andrzeja Dudy.

Przed Pałacem Prezydenckim na telebimie będzie można oglądać relację ze wszystkich wydarzeń związanych z zaprzysiężeniem prezydenta. Telebim będzie ustawiony także na placu Zamkowym, na nim będzie transmitowane niektóre uroczystości, prawdopodobnie bez zaprzysiężenia przed Zgromadzeniem Narodowym.

Andrzej Duda pokonał ubiegającego się o reelekcję prezydenta Bronisława Komorowskiego w drugiej turze wyborów 24 maja; Duda zdobył 51,55 proc. głosów, jego rywal 48,45 proc.

dyc6r6w

Podziel się opinią

Share

dyc6r6w

dyc6r6w
Więcej tematów