Trwa ładowanie...
d2fvy1e

42-letnia suspensa zakończona. "Czerwony Ksiądz" wraca do posługi

Martins Junior, 81-letni były deputowany rządzącej w Portugalii Partii Socjalistycznej (PS) został przywrócony do posługi kapłańskiej. Jego suspensa trwała 42 lata, a w jej zakończeniu miał pomóc krajan Martinsa, świeżo wybrany kardynał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Czerwony Ksiądz" wraca do posługi po 42 letniej suspensie
"Czerwony Ksiądz" wraca do posługi po 42 letniej suspensie (123RF)
d2fvy1e

Podchodzący z Madery Martins Junior został zawieszony przez biskupa Funchal w 1977 roku. Papieżem był wtedy Paweł VI.

Duchowny wdał się w konflikt z wpływowym politykiem Alberto João Jardimem, głosił skrajnie lewicowe hasła i nawoływał do nieposłuszeństwa. Aby usunąć go siłą z budynku parafii, w której pracował, musiała interweniować policja.

42-letnia suspensa zakończona. "Czerwony Ksiądz" wraca do posługi

Mimo zakazu duchowny dalej odprawiał msze i nie zmienił poglądów. Należał do kilku lewicowych organizacji i partii politycznych. Wywalczył nawet mandat deputowanego w regionalnym parlamencie.

d2fvy1e

Teraz biskup diecezji Funchal nie tylko zakończył jego suspensę, ale i zaprosił "Czerwonego Księdza" do celebrowania z nim obrzędów religijnych. "Nie przeszkadza mi ten przydomek. Czerwony jest kolorem symbolizującym życie i działanie" - powiedział o swoim przydomku.

Portugalskie media twierdzą, że na zakończenie trwającego 42 lata zawieszenia mógł mieć wpływ José Tolentino Mendonça. 53-latek pochodzący z tej samej miejscowości, co "Czerwony Ksiądz" 1 września został ogłoszony przez papieża Franciszka kardynałem. Mendonça wielokrotnie przekonywał publicznie twierdzi, że współczesny Kościół cierpi na "deficyt lewicowych katolików".

Źródło: RMF FM, rpt.pt

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2fvy1e

Podziel się opinią

Share
d2fvy1e
d2fvy1e