Trwa ładowanie...

12 ton lodów zatrzymanych na granicy. Musiały wrócić do Ukrainy

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie nie wydała zgody na przekroczenie granicy Polski transportu lodów z Ukrainy. 12-tonowa dostawa musiała wrócić do producenta. Powodem były błędy na opakowaniach.

Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych poinformował o zatrzymaniu 12-tonowego transportu lodów z UkrainyGłówny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych poinformował o zatrzymaniu 12-tonowego transportu lodów z UkrainyŹródło: PAP
d19danl
d19danl

Wątpliwości inspektorów wzbudziło kilka takich partii mrożonych wyrobów. IJHARS w Lublinie wydała "2 decyzje o zakazie wprowadzenia do obrotu na teren Polski 4 partii lodów" - poinformował na Facebooku Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Łączna masa produktów, których nie dopuszczono do obrotu na terenie Polski to ponad 12 ton. Powodem były błędy, które pojawiły się na opakowaniach.

Jak wyjaśniają inspektorzy, lody zatrzymano z powodu "stosowania dwóch różnych nazw smaku tego samego produktu na jednej etykiecie oraz błędnie podanych nazw dodatków do żywności. Decyzjom nadano rygor natychmiastowej wykonalności" - poinformował komunikat opublikowany na Facebooku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najwierniejszy polski kibic? To już jego szóste igrzysk!

To nie jest pierwsza tak rygorystyczna decyzja inspekcji. Kontrolerzy nie zezwolili na wjazd wielu produktów pochodzących od naszych wschodnich sąsiadów.

d19danl

Tomasz Białas, dyrektor Biura Strategii i Kontroli Wewnętrznej w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, poinformował, że od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku inspekcja wydała 167 decyzji zakazujących wprowadzenia do obrotu produktów żywnościowych.

Najwięcej dotyczyło Ukrainy - aż 124. Kolejne kraje, których żywność wróciła z polskiej granicy do kraju producenta to Wielka Brytania (14) i Serbia (10).

Najczęściej stwierdzane przez inspektorów IJHARS nieprawidłowości to niezgodności w zakresie znakowania, między innymi bezprawne użycie deklaracji "bez GMO", całkowity brak oznakowania w języku polskim, błędy w zakresie wartości odżywczej.

Drugim grzechem producentów była niska jakość towaru lub zanieczyszczenia. W niektórych transportach wykryto obecność szkodników lub widoczne oznaki zepsucia. Do takiej sytuacji doszło na początku maja, kiedy IJHARS w Lublinie wykryła martwe i żywe szkodniki w importowanej z Ukrainy partii nasion lnu o wadze ponad 22 tysięcy kilogramów.

d19danl

Źródło: dlahandlu.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d19danl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d19danl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj