PolskaRadosław Sikorski - minister obrony narodowej

Radosław Sikorski - minister obrony narodowej

Posiadacz dwóch obywatelstw - polskiego i
brytyjskiego, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw
Zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka, były dyrektor wykonawczy
Nowej Inicjatywy Atlantyckiej (NAI), a obecnie senator Prawa i
Sprawiedliwości Radosław Sikorski objął w rządzie Kazimierza
Marcinkiewicza tekę ministra obrony narodowej.

Radosław Sikorski - minister obrony narodowej
Źródło zdjęć: © WP.PL | mg

Sikorski urodził się w 1963 r. w Bydgoszczy. W marcu 1981 r. był przewodniczącym Uczniowskiego Komitetu Strajkowego podczas wydarzeń bydgoskich. W latach 1981-89 był uchodźcą politycznym w Wielkiej Brytanii. Ukończył Uniwersytet Oksfordzki na kierunku filozofia, nauki polityczne i ekonomia. W latach 1986-89 był reporterem podczas wojen w Afganistanie i Angoli.

Od 1990 r. był doradcą Ruperta Murdocha ds. inwestycji w Polsce. W 1992 roku jako wiceminister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego brał udział w inicjowaniu przystąpienia Polski do NATO. W latach 1998-2001 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W tym czasie podpisał szereg umów o ruchu bezwizowym, nadzorował relacje z krajami Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Wprowadził program "tania wiza" dla sąsiadów ze wschodu oraz egzaminy konkursowe na dyrektorów Instytutów Polskich.

Z osiągnięć naszego rządu historia będzie pamiętać przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego w dniu 12 marca 1999. Rząd wynegocjował 2 miliardy marek dla robotników przymusowych Trzeciej Rzeszy. Za naszej kadencji przekroczyliśmy półmetek w negocjacjach z UE - wspominał Sikorski w wywiadzie dla jednego z portali internetowych.

Od 2002 do 2005 roku był członkiem rzeczywistym (resident fellow) Amerykańskiego Instytutu Przedsiębiorczości w Waszyngtonie oraz dyrektorem wykonawczym Nowej Inicjatywy Atlantyckiej. Jest redaktorem cyklu publikacji analitycznych pt. European Outlook, a także organizatorem konferencji międzynarodowych, m.in. na temat Białorusi, Ukrainy, reformy ONZ, przyszłości NATO, 25-lecia Solidarności. Zeznawał jako ekspert ds. atlantyckich przed Komisją do Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA.

Jest autorem książek wydanych w kilku językach: Prochy Świętych - podróż do Heratu w czas wojny oraz The Polish House - an Intimate History of Poland. Pisuje dla "Rzeczpospolitej", "National Review", "The Spectator", "The Wall Street Journal", "Sunday Telegraph". Jest cenionym komentatorem spraw polskich i transatlantyckich w TVN 24, CNN, Fox News, BBC World, Voice of America, BBC World Service. Był autorem programu w TVP "Wywiad Miesiąca", w którym przeprowadził wywiady m.in. z: Margaret Thatcher, Lechem Wałęsą, Vaclavem Klausem, Otto von Habsburgiem, Henry Kissingerem, Qian Qichenem i innymi. Jest laureat nagrody World Press Photo za 1988 rok za zdjęcie z Afganistanu.

We wrześniu 2005 roku, uzyskując 76.730 głosów, wybrany został na senatora z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim.

Jest żonaty z amerykańską dziennikarką i pisarką Anne Applebaum, którą poznał w 1989 roku, gdy jako dziennikarze razem wybrali się samochodem do Berlina obserwować upadek NRD. Mają dwóch synów - Aleksandra i Tadeusza.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)