PolskaGłodówka w sejmie - pielęgniarki zaostrzyły protest

Głodówka w sejmie - pielęgniarki zaostrzyły protest

Pięć pielęgniarek okupujących od sześciu dni sejmową galerię rozpoczęło protest głodowy. Domagają się zakazu zatrudniania pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów. Pięć koleżanek rozpoczęło głodówkę. Nasze postulaty pozostają bez zmian, protest w sejmie będzie kontynuowany, na galerii przebywa obecnie 19 pielęgniarek - powiedziała Lilianna Pietrowska z OZZPiP.

Głodówka w sejmie - pielęgniarki zaostrzyły protest
Źródło zdjęć: © PAP

Przed sejmem przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych rozpoczęły pikietę. W proteście uczestniczy ponad sto osób. Widać transparenty z logo związku i nazwami regionów, z których przyjechały pielęgniarki. Policja barierkami oddziela demonstrację od budynku sejmu.

- Jeśli nie ma dialogu przy stole, to będziemy przenosić go na ulice - mówił do zebranych przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka. Dodał, że samozatrudnienie pielęgniarek to przenoszenie na nie kosztów pracy.

Wcześniej do sejmu przyjechała również grupa pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy pracują na podstawie kontraktów w szpitalach, chcą rozmawiać z przedstawicielkami OZZPiP.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych chce ograniczyć konstytucyjne prawo wyboru zatrudnienia, czyli możliwość pracy na kontraktach w szpitalach - podkreśliła przewodnicząca Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Elżbieta Wrona.

Przewodnicząca OZZPiP powiedziała, że jest gotowa spotkać się z pielęgniarkami kontraktowymi, ale nie w sejmie. Zaznaczyła, że w tej chwili OZZPiP jest skupiony na rozmowach z rządem. - Możemy się spotkać, ale w wyznaczonym miejscu, o wyznaczonej godzinie, poza sejmem - zaznaczyła.

Wrona powiedziała na konferencji prasowej w sejmie, że stanowisko OZZPiP, które chce zakazu pracy na kontraktach w szpitalach, jest dla środowiska pielęgniarek kontraktowych niezrozumiałe. Podkreśliła, że osoby pracujące na kontraktach czerpią satysfakcję zawodową i finansową z tej formy zatrudnienia. - Pacjenci są bezpieczni. O pacjentów bardzo dbamy. Niezależnie od formy zatrudnienia pracę wykonujemy niezwykle rzetelnie i fachowo - mówiła. - Nie rozumiemy, dlaczego związek straszy ludzi. Nie rozumiemy, dlaczego chcą skłócić środowisko pielęgniarek - dodała. Wrona poinformowała, że wyjdzie z inicjatywą spotkania z pielęgniarkami OZZPiP.

Według niej ograniczenie wykonywania zawodu pielęgniarki na kontrakcie w szpitalach byłoby równoznaczne z ograniczeniem swobód obywatelskich. Podkreśliła, że powinny funkcjonować dwie formy zatrudnienia pielęgniarek w szpitalach: na umowę o pracę i na podstawie kontraktów. Podziękowała za wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2005 r., że zakaz zatrudniania pielęgniarek i położnych w zakładach opieki zdrowotnej na kontraktach jest niezgodny z konstytucją.

Zastępca dyrektora Instytutu i Fizjologii i Patologii Słuchu Witold Cieśla powiedział, że żaden dyrektor szpitala nie będzie narażał pacjentów na opiekę pielęgniarki, która jest przemęczona. Zaznaczył, że jednocześnie narażałby także siebie, podejmując takie decyzje. - Tego typu opowieści należy włożyć między bajki - podkreślił.

Wrona poinformowała, że Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych pracujących na kontraktach liczy 700 członków.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zakaz zatrudniania pielęgniarek w szpitalach na kontraktach, byłby niezgodny z konstytucją i nie zamierza go wprowadzać. Przedstawicielki związku przekazały natomiast marszałkowi Sejmu Grzegorzowi Schetynie opinię prawną mówiącą, że byłoby to zgodne z ustawą zasadniczą.

W niedzielę zostały zerwane negocjacje OZZPiP z minister zdrowia Ewą Kopacz i wiceministrem Jakubem Szulcem. Zasady zatrudniana pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów doprecyzowuje ustawa o działalności leczniczej uchwalona przez sejm w piątek.

Przewodnicząca OZZPiP Dorota Gardias poinformowała, że podczas prac w senacie nad ustawą o działalności leczniczej związek wystąpi o wysłuchanie publiczne. Najbliższe posiedzenie senatu rozpocznie się 30 marca.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w grudniu 2005 r., że zakaz zatrudniania pielęgniarek i położnych w zakładach opieki zdrowotnej na kontraktach jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten, zgodnie z uchwaloną w lipcu 2005 r. ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej, miał obowiązywać od początku 2006 r.

W ocenie TK nie było ważnego interesu publicznego, który uzasadniałby wprowadzenie zakazu pracy pielęgniarek na kontraktach. Trybunał zaznaczył w uzasadnieniu, że nie wyklucza, że byłoby ewentualnie wskazane, aby w niektórych zoz-ach ograniczyć zatrudnianie pielęgniarek na kontraktach, ale nie można zakazać tego wszystkim.

Na to orzeczenie TK powołuje się Ministerstwo Zdrowia. - Proponujemy protestującym pielęgniarkom zabezpieczenia mające na celu uniemożliwienie przymuszania ich do pracy na podstawie kontraktów, ale nie możemy zakazać tej formy zatrudnienia - powiedział wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Także w ocenie b. ministra sprawiedliwości prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego, w świetle orzeczenia TK nie można zakazać zatrudniania pielęgniarek na podstawie kontraktów. - Taka wykładnia obecnie obowiązuje. Każda ustawa, która wprowadziłaby zakaz zatrudniania pielęgniarek na kontraktach, byłaby narażona na zaskarżenie do TK i jej uchylenie - powiedział.

Z kolei Adam Bodnar z Wydziału Prawa i Administracji UW w opinii przygotowanej dla OZZPiP podaje, że orzeczenie TK dotyczyło "zupełnie innej sytuacji, niż projektowana ustawa o działalności leczniczej". Minister zdrowia zaproponowała spotkanie wszystkich zainteresowanych grup pielęgniarek przy udziale samorządu zawodowego, podczas którego środowisko wyjaśni sobie problem z kontraktami. Kopacz podkreśla, że pielęgniarki zatrudnione w ten sposób są przeciwne postulatowi OZZPiP.

OZZPiP zaznacza, że zatrudnienie na kontraktach to więcej godzin pracy, co może obniżyć jakość świadczeń zdrowotnych. Pielęgniarki obawiają się, że szukając oszczędności, dyrektorzy szpitali będą wymuszać taką formę zatrudnienia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (427)