Trwa ładowanie...

Zmarł prof. Józef Hałas

W wieku 87 lat zmarł we Wrocławiu prof. Józef Hałas - malarz, klasyk polskiej sztuki współczesnej. Artysta tworzył przede wszystkim abstrakcyjne cykle, których tematem była natura.

Share
Zmarł prof. Józef HałasŹródło: PAP
d3lsu6h

O śmierci prof. Hałasa poinformowała Ewa Kaszewska, kuratorka wielu jego wystaw. - Prof. Hałas, obok Stanisława Fijałkowskiego i Jerzego Nowosielskiego, był uznawany za jednego z klasyków polskiej sztuki współczesnej - powiedziała Kaszewska.

Hałas, oprócz obrazów olejnych, tworzył również gwasze, rysunki, mozaiki i witraże. Najbardziej znane cykle jego obrazów to m.in. Figury, Góry, Wnętrza, Przeciwstawienia, Piony - Skosy. Jego prace był pokazywane na ponad 300 wystawach w kraju i zagranicą.

Artysta o swojej twórczości pisał, że chodziło mu o stworzenie polskiego pejzażu współczesnego, "o zapełnienie tej luki, której nie załatwią nam w Europie". - Dlatego zajmowałem się najbanalniejszymi tematami - górami i morzem, myślę też - a może chodziło mi o wszystko, i o nowoczesne malarstwo pejzażowe, i o abstrakcję głębszą, wyprowadzoną ze studiów natury, i o wypowiedź wewnętrzną, niezależną od czasu. Chciałem wszystko - napisał w 1980 r. w swoich notatkach prof. Hałas.

d3lsu6h

Józef Hałas urodził się w 1927 r. w Nowym Sączu. W 1954 r. ukończył wrocławską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Dwa lata później współtworzył Grupę X, której członkami byli m.in. Maria Grabowska, Krzesława Maliszewska, Alfons Mazurkiewicz.

Od 1960 r. należał do Grupy Wrocławskiej skupiającej artystów różnych pokoleń, reprezentującej rozmaite postawy i poszukiwania twórcze. W pierwszym okresie twórczości uległ wpływom malarstwa Tadeusza Makowskiego i Paula Klee. W 2006 r. za całokształt twórczości artysta został uhonorowany Złotym Medalem Gloria Artis.

Wrocławskie Muzeum Narodowe posiada największą w kraju kolekcję dzieł prof. Hałasa. Jego twórczość obecna jest również w przestrzeni stolicy Dolnego Śląska.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3lsu6h

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lsu6h
d3lsu6h
Więcej tematów