Trwa ładowanie...
dzc488j
dzc488j
x-news/TVN 24

Zmarł poseł PO Tomasz Tomczykiewicz

Zmarł poseł Platformy Obywatelskiej, były wiceminister gospodarki, w latach 2010 - 2011 przewodniczący klubu parlamentarnego PO Tomasz Tomczykiewicz - poinformowała kierowniczka jego biura Marcela Banert. Polityk miał 54 lata.
Share
dzc488j

Szef śląskich struktur PO od wielu lat poważnie chorował na nerki. Jak informuje "Dziennik Zachodni", kilka lat temu przeszedł transplantację. Mimo to choroba powróciła.

Poseł PO Borys Budka poinformował, że Tomczykiewicz zmarł minionej nocy w szpitalu w Katowicach. - Trudno mi w to uwierzyć, choć nas na to przygotowywał, od wielu lat poważnie chorował. Wiele razy wygrywał z chorobą, bo miał w sobie zawsze wolę walki - powiedział b. minister sprawiedliwości.

- Był walecznym politykiem i dobrym organizatorem, dzięki niemu śląska Platforma była zawsze jednością. Dobrze czuł region i był osobą, która łączy. Chętnie promował młodych. Platformę uważał za swoje dziecko, w dobrym sensie tego słowa - wspominał Borys Budka.

Ze smutkiem wiadomość o śmierci partyjnego kolegi przyjął przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann. - Wszyscy wiedzieliśmy, że Tomek walczy z chorobą, ale nie spodziewaliśmy się, że może odejść już teraz - powiedział. Przypomniał, że Tomczykiewicz od początku należał do PO. - To był Polak - Ślązak, dla niego to zawsze szło w parze. Miał ten swój śląski akcent, którego nie krył. Był lubiany przez wszystkich, ceniliśmy jego rozsądny i spokojny głos - dodał.

dzc488j

Według b. ministra zdrowia, posła Mariana Zembali, przedwczesna śmierć Tomczykiewicza to strata dla regionu. - Poznałem go trzy lata temu, zaprosiłem na spotkanie poświęcone idei transplantacji, podczas którego opowiadał o swoich doświadczeniach z perspektywy pacjenta, bardzo wspierając tę ideę, byłem mu za to wdzięczny. Może właśnie te jego doświadczenia pacjenta wielu szpitali sprawiły, że o sprawach zdrowia wypowiadał się zawsze z wielką rozwagą - powiedział prof. Zembala.

- Śląsk był dla niego sensem życia, jego odejście to strata dla śląskiej społeczności - dodał.

W ostatnich wyborach Tomczykiewicza poparło 10 tys. 814 wyborców. W obecnej kadencji został przewodniczącym sejmowej Komisji mniejszości narodowych i etnicznych. W minionych kadencjach m.in. uczestniczył w pracach nadzwyczajnej komisji śledczej ds. wyjaśnienia śmierci Barbary Blidy, a od lipca 2010 r. do listopada 2011 r. przewodził pracom klubu parlamentarnego PO.

Tomasz Tomczykiewicz urodził się w 1961 r. w Pszczynie. Był absolwentem Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej na Politechnice Krakowskiej. W 1998 r. został radnym sejmiku Województwa Śląskiego i burmistrzem Pszczyny. Był posłem od 2001 r. W latach 2011-2015 wiceminister gospodarki ds. energetyki, górnictwa, ropy i gazu.

Poseł był żonaty, żona Katarzyna jest nauczycielką. Mieli dorosłego syna i córkę, kilka miesięcy temu przyszła na świat wnuczka b. wiceministra.

dzc488j

Podziel się opinią

Share
dzc488j
dzc488j
Więcej tematów