Trwa ładowanie...
d2ix6w2
d2ix6w2

Zmarł Grzegorz Ciechowski

Grzegorz Ciechowski
W Warszawie zmarł Grzegorz Ciechowski - podała w sobotę Informacyjna Agencja Radiowa. Informację potwierdził menedżer artysty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2ix6w2

Grzegorz Ciechowski - wokalista, pianista, producent, kompozytor, aranżer, autor tekstów i legendarny lider zespołu Republika, laureat nagrody muzycznej "Fryderyk" sprzed kilku lat - zmarł w szpitalu, chorował na serce.

Ciechowski debiutował w 1978 roku jako flecista w amatorskim zespole rockowym "Res Publica". Później grał jazz w zespole "Jazz Formation". W 1981 roku z muzyków "Res Publici" utworzył własna grupę Republika - jeden z najpopularniejszych zespołów polskiego rocka lat 80-tych.

W 1986 roku rozpoczął solową karierę jako "Obywatel GC". Do realizacji swoich muzycznych przedsięwzięć angażował wielu znanych muzyków rockowych i jazzowych.

d2ix6w2

Był autorem tekstów i kompozytorem repertuaru płytowego Republiki i Obywatela GC.

W październiku 1996 roku Ciechowski - pod pseudonimem Grzegorz z Ciechowa - wydał płytę "Oj DADAna" z elektronicznie przetworzoną polską muzyką ludową . Za ten album został nagrodzony trzema Fryderykami (w kategoriach "album - muzyka tradycji i źródeł", "producent" i "aranżer"), a także Paszportem "Polityki".

Skomponował muzykę do filmów: "Zero życia", "Obywatel Świata", "Stan strachu", oraz "Wiedźmina". Skomponował też muzykę do wielu filmów reklamowych.

Śmierć Grzegorza Ciechowskiego wstrząsnęła polskim światem muzycznym.

d2ix6w2

Paweł Sztompke, szef Redakcji Muzycznej Polskiego Radia powiedział, że Grzegorz Ciechowski był artystą wspaniałym, młodym i wydawało się, że kariera stoi przed nim otworem.

Nie tak dawno jeszcze, bo dwa tygodnie temu - powiedział Paweł Sztompke - rozmawiałem z nim tuż po premierze filmu "Wiedźmin", do którego napisał muzykę. Wówczas był niezwykle zachwycony tym, że otrzymał bardzo dobre recenzje. Na pytanie, czy nie jest to początek jego nowej kariery jako kompozytora muzyki filmowej, odpowiedział, że nie jest to wykluczone, chociaż zawsze będzie wracał do swojej Republiki, którą stworzył prawie 20 lat temu - wspomina Sztompke.

Zespół ten - powiedział Paweł Sztompke - dla jego pokolenia znaczył więcej niż jeszcze jedna kapela rockowa w historii muzyki rozrywkowej. Republika była wyjątkowa - podkreślił Paweł Sztompke.

Maria Szabłowska z redakcji muzycznej Polskiego Radia powiedziała, że śmierć Ciechowskiego to ogromna strata zwłaszcza dla pokolenia dzisiejszych 40-latków. Poprzez swój bunt - bunt Republiki wyrażony w latach 80-tych Grzegorz Ciechowski wpłynął na nasze losy - powiedziała Maria Szabłowska.

d2ix6w2

Marek Niedźwiecki z Programu III Polskiego Radia powiedział, że Grzegorz Ciechowski, którego znał bardzo dobrze, od wielu lat był związany z "Trójką". Dodał, że sam czuje się jakby ojcem chrzestnym zespołu Republika, ponieważ wszystkie najważniejsze wydarzenia w życiu tego zespołu były świętowane na antenie "Trójki".
(an)

Zobacz także:
* Strona G. Ciechowskiego*

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d2ix6w2

d2ix6w2
d2ix6w2
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów