WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
kompozytor
22-10-2013 (13:57)

Zmarł Gianni Ferrio - kompozytor "Parole, parole"

Włoski kompozytor, dyrygent i aranżer Gianni Ferrio, który skomponował piosenkę "Parole, parole", zmarł w wieku 88 lat - poinformował włoskie media. Utwór z tekstem francuskim "Paroles, paroles" podbijał świat w latach 70.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Ferrio, który studiował w konserwatoriach w Vicenzy i w Wenecji, rozpoczął działalność w latach 50. ubiegłego wieku, był kompozytorem muzyki filmowej, zwłaszcza do tzw. spaghetti-westernów, komedii i do produkcji telewizyjnych.

Przez wiele lat był głównym dyrygentem na festiwalach w San Remo.

Był znanym kompozytorem muzyki popularnej, pisał m.in. dla włoskiej piosenkarki Miny. To właśnie dla niej skomponował utwór "Parole, parole". Piosenka ta wykonywana w wersji francuskiej (Paroles, paroles") przez Dalidę i Alaina Delona zrobiła furorę na całym świecie. Śpiewała ją również po francusku i z towarzyszeniem Alaina Delona Celine Dion. Śpiewano ją też po hiszpańsku, portugalsku, niderlandzku, a także po turecku i japońsku.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP