Trwa ładowanie...
d1wzgel

Złoty traci na wartości

Od piątku złoty stracił na wartości około 1% w stosunku do innych walut. W poniedziałek na rynku międzybankowym za dolara płacono 4 zł 3 gr, a za euro 3 zł 52 gr.

d1wzgel
d1wzgel

Ekonomiści są zgodni, że to lekkie osłabienie złotego jest korzystne dla naszej gospodarki. Uważają bowiem, że kurs złotego jest przewartościowany.

Główny ekonomista ING Barings Krzysztof Rybiński powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że złotego umocnili inwestorzy zagraniczni, którzy kupowali u nas korzystnie papiery skarbowe, bony i obligacje. Jednak - jego zdaniem - kryzys walutowy Polsce nie grozi, ponieważ nasza gospodarka ma dosyć solidne fundamenty.

Przewartościowany złoty zagraża jednak eksportowi, ponieważ za zarobionego dolara czy euro eksporter otrzymuje mniej złotych. Grozi to załamaniem eksportu, kiedy - zamiast zysków - zacznie przynosić straty. Wobec spadku popytu krajowego eksport jest głównym czynnikiem wpływającym na rozwój gospodarki.

Także prof. Leszek Zienkowski z Niezależnego Ośrodka Badań Ekonomicznych ocenia, że kryzys walutowy Polsce nie grozi. Tendencję do osłabienie wartości złotego wobec innych walut uznał on za dobrą dla gospodarki. Podkreślił jednak, że niekorzystne byłoby dla niej zbyt gwałtowne obniżenie wartości złotego.

Ekonomiści uważają, że złoty do końca roku straci na wartości 10-15%. (jask)

d1wzgel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wzgel
Więcej tematów