Ziobro zapowiada przesłuchanie Beger

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że prokuratura zajmie się doniesieniem Renaty Beger w sprawie jej rozmowy z Adamem Lipińskim. Ziobro nie będzie nadzorować tego śledztwa i wyraża nadzieję na rychłe przesłuchanie posłanki Samoobrony przez prokuraturę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ziobro zapowiada przesłuchanie Beger
(PAP)
WP
Podziel się

Zobacz także galerię: * Beger nagrała PiS*

O podjęcie przez prokuraturę z urzędu działań zmierzających do "wyjaśnienia afery korupcji politycznej", związanej z rozmowami Lipiński-Beger, zwracał się w piątek jeden z liderów PO, wicemarszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

WP

Chodzi o wyemitowany we wtorek w TVN program, który upublicznił nagrania z ukrytej kamery, w których Lipiński i Mojzesowicz rozmawiali z posłanką Samoobrony Renatą Beger m.in. o stanowisku dla niej w Ministerstwie Rolnictwa w zamian za przejście do PiS.

Ziobro poinformował, że sam nie będzie nadzorować tego postępowania, które ma rozpocząć prokuratura - przekazał sprawę zastępcy prokuratora generalnego Jerzemu Engelkingowi.

Mam nadzieję, że pani poseł będzie niebawem przesłuchana - powiedział, zapewniając że prokuratura powinna podejmować odpowiednie działania niezależnie jakie "barwy polityczne" reprezentuje osoba, która składa jej doniesienie.

Odpierając argumenty Komorowskiego, który chciał wszczęcia śledztwa z urzędu w całej sprawie, Ziobro powołał się na opinie profesorów Leszka Kubickiego i Zbigniewa Hołdy, którzy uznali, że w zachowaniu ministra Lipińskiego nie ma znamion korupcji. W swojej wypowiedzi Komorowski powoływał się zaś na opinię b. Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Andrzeja Zolla, który ocenił, że w sprawie Beger-Lipiński, doszło do korupcji.

WP

Jak państwo wiecie, obaj panowie profesorowie (Kubicki i Hołda) pierwszy był ministrem sprawiedliwości w rządzie SLD, a drugi - z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zawsze byli moimi krytykami - podkreślił Ziobro.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ministrów w Kancelarii Premiera Adama Lipińskiego i Wojciecha Mojzesowicza, którym Beger zarzuca próbę jej skorumpowania, posłanka Samoobrony złożyła w piątek.

Zawiadomienie (...) zawiera chronologię wydarzeń i - powołując się na odpowiednie artykuły - mówi o tym, w jaki sposób próbowano mnie skorumpować - powiedziała posłanka po wyjściu z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
*Wydarzenia TV POLSAT*

Więcej na ten temat w serwisie Wydarzenia.wp.pl

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP