Trwa ładowanie...
d2ollnk

Zachęta: kto po Rottenberg?

Minister kultury ma ogłosić w piątek konkurs na dyrektora warszawskiej galerii Zachęta. Wiadomość tę potwierdziło Biuro Prasowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miesiąc temu dymisję ze stanowiska dyrektora złożyła Anda Rottenberg.

d2ollnk
d2ollnk

Rottenberg uzasadniła swoją decyzję m.in. zmęczeniem atakami krytyków jej działalności i problemami finansowymi Zachęty. W ostatnich miesiącach wokół warszawskiej galerii rozgorzała dyskusja, pojawiły się głosy żądające odwołania Andy Rottenberg, która zarządzała Zachętą od 1993 roku.

W listopadzie skandalem zakończyła się wystawa Piotra Ukłańskiego "Naziści". Daniel Olbrychski w proteście przeciwko ekspozycji wtargnął do galerii i pociął szablą część eksponatów. Zachęta wniosła do prokuratury o wszczęcie postępowania przeciwko aktorowi, ale po kilku miesiącach wniosek wycofała.

Gwałtowne reakcje wywołała też pokazana na wystawie jubileuszowej z okazji 100-lecia Zachęty rzeźba Maurizio Cattelana, przedstawiająca Jana Pawła II przygniecionego meteorytem. Posłowie - Witold Tomczak i Halina Nowina-Konopczyna usunęli kamień z postaci papieża.

Anda Rottenberg ma kierować Zachętą do czasu wyboru nowego dyrektora. Później chce zająć się tworzeniem Muzeum Sztuki Współczesnej. (kar)

d2ollnk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ollnk
Więcej tematów