Trwa ładowanie...
d2mphl4
wybory

Wybory samorządowe na Słowacji

W sobotę na Słowacji rozpoczęła się druga tura wyborów żupanów - odpowiedników polskich marszałków wojewódzkich sejmików samorządowych. Według wyników pierwszej tury, która odbyła się przed dwoma tygodniami, największe szanse na zwycięstwo mają kandydaci opozycyjnego Ruchu na Rzecz Demokratycznej Słowacji byłego premiera Vladimira Mecziara.
Share
d2mphl4

Wybory sejmików wojewódzkich oraz żupanów są spełnieniem jednego z warunków ewentualnego wejścia Słowacji do Unii Europejskiej. Przed dwoma tygodniami wybory radnych sejmików zakończyły się sukcesem partii byłego premiera Vladimira Mecziara. Także w wyborach żupanów Ruch na Rzecz Demokratycznej Słowacji wprowadził do drugiej tury aż siedmiu kandydatów w ośmiu województwach. Według sondaży, mają oni największe szanse.

Z dużym zainteresowaniem oczekuje się rozstrzygnięć wyborczych w dwóch województwach zamieszkanych przez liczną mniejszość węgierską - trnavskim i nitrańskim. To właśnie tam kandydaci Węgrów będą walczyć o głosy wyborców z kandydatami byłego premiera.

Wybory sejmików samorządowych i ich żupanów są swego rodzaju sondażem przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Już dziś można powiedzieć, że o ile nie nastąpi trzęsienie ziemi na scenie politycznej, wygra je Ruch na Rzecz Demokratycznej Słowacji. Jeśli tak się stanie droga Słowacji do Unii Europejskiej może zostać zablokowana.(mon)

d2mphl4

Podziel się opinią

Share
d2mphl4
d2mphl4
Więcej tematów