Trwa ładowanie...
d2k8a9t

Wtórni analfabeci

44% Polaków powyżej 15 roku życia nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki - wynika z danych zebranych przez Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej.

Share
d2k8a9t

Nieco ponad połowa społeczeństwa deklarowała czytanie książek - to znaczy, że w ciągu roku sięgnęła po jakąkolwiek publikację. Mogła to być encyklopedia, słownik, poradnik, podręcznik szkolny, ale również literatura piękna.

Badania pokazują, że jedna piąta Polaków czyta co najmniej 7 książek rocznie. Kurczy się jednak liczba ich nabywców. W ubiegłym roku tylko 37% Polaków kupiło choć jedną książkę, w tym podręcznik szkolny.

Taki jest bilans polskiego czytelnictwa w obchodzonym w środę Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich.

Prezes Polskej Izby Książki Dorota Malinowska uważa, że w promocji i wyrabianiu nawyku czytania ogromną rolę spełniają biblioteki, które w wielu mniejszych miejscowościach stały się ośrodkami kultury. W kilkudziesięciu bibliotekach w całym kraju z okazji Dnia Książki po raz trzeci organizowana jest akcja "Czytajmy razem" - czyli dzień wspólnego czytania dzieci, młodzieży i dorosłych. Inicjatorem akcji jest Polska Izba Książki. (mp)

d2k8a9t

Podziel się opinią

Share
d2k8a9t
d2k8a9t
Więcej tematów