Trwa ładowanie...

Kim jest hipster?

Czy poza hipstera emancypuje czy upupia kulturę?

Kim jest hipster?
d1n30ny
d1n30ny

Kim jest hipster ? Czy ma historię? Co zwiastuje? Czy to trickster, który uczy jak bawić się tożsamością, wyglądem i modą, odpowiedź na zmęczenie postmodernizmu? Ale czemu nie wręcz przeciwnie, jak sugeruje Martha Rosler - może to smutny ironista bezradny wobec mechanizmów konsumpcji?

A może jednak to ich idealne ucieleśnienie - postać, która żywi się tożsamościami, zdejmując z ich skórkę, odcinając sensy, budując wokół siebie i na sobie stylową kompozycję z misz-maszu znaczących i fetyszyzując autentyczność, którą sama produkuje.

Amerykański sit-com, „2 Broke Girls”, często krytykujący nowojorskich hipsterów, w swoim pilotowym odcinku serwuje kultowy już żart – rozpoznaj czy to hipster czy bezdomny. Tak o tym podobieństwie pisze Agnieszka Drotkiewicz: „Gdyby nie zapach, ten bezdomny mógłby siedzieć w kawiarni „Charlotte” na placu Zbawiciela, czy innym modnym miejscu – nie stwarzałby żadnego dysonansu w kodzie westymentarnym w stosunku do innych bywalców”.

d1n30ny

Hipster zakłada kostium bezdomnego, bo jego poza ma informować patrzącego o jego świadomym wykluczeniu z oficjalnej kultury. Jego „domem” jest to, co nosi na sobie – omnia mea mecum porto. Czy to świadoma taktyka? A może nieświadoma dyskredytacja? Czy jego poza emancypuje czy upupia kulturę? Czy hipstera można w ogóle nazwać hipsterem? W rozmowie z autorkami i autorami ostatniego numeru „Kultury Współczesnej” poświęconego modzie (4/2013) będziemy dyskutować nad odwiecznym pytaniem: co jest cool?

Udział w spotkaniu wezmą: Artur Szarecki (IKP UW), Justyna Jaworska (IKP UW), Karolina Sulej (IKP UW) oraz Agnieszka Drotkiewicz (pisarka, eseistka, felietonistka).

Kiedy: 28 lutego 2014 r., godz. 18:00

Gdzie: Galeria Kordegarda, Krakowskie Przedmieście 15/17, Śródmieście

d1n30ny

WSTĘP WOLNY!

A Wy, jak sądzicie, kim tak naprawdę jest hipster?

Czytaj również: Warszawskie memy: Hipster, któremu nie wyszło

d1n30ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n30ny
Więcej tematów