Trwa ładowanie...

Jak zachęcić do meldunku?

Pod Warszawą kuszą samochodem. Czy skutecznie?

Jak zachęcić do meldunku?
d18qnc9
d18qnc9

W ciągu 10 ostatnich lat podwoiła się liczba mieszkańców podwarszawskich Marek. Obecnie zameldowanych jest tu ponad 26 tysięcy osób. Urząd Miasta Marki szacuje jednak, że prócz tego w mieście mieszka kilka tysięcy osób niezameldowanych. W ten sposób miasto traci spore fundusze, które mogłoby zainwestować w drogi, szkoły, kanalizację - czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Aby zachęcić mieszkańców do meldunku, postawiono na kosztowną loterię. Nagrodą główną jest samochód osobowym o wartości prawie 40 tysięcy zł oraz nagroda pieniężna o wartości prawie 4,5 tysiąca złotych.

Ciekawe, czy akcja spowoduje, że w podwarszawskiej miejscowości przybędzie zameldowanych. Zapytaliśmy kilku mieszkańców Marek o to, co o loterii sądzą. Co nam powiedzieli?

d18qnc9

- Mieszkam w Markach od 7 lat - mówi nam pani Agnieszka - Miasto zmienia się, jednak nie tak szybko, jak inne podwarszawskie miejscowości. Dojazd jest nadal fatalny, drogi beznadziejne, a w centrum miasta do dzisiaj niektórzy nie mają miejskiej kanalizacji. Czy ta loteria pomoże? Nie sądzę. O waruki życia w Markach obwiniam raczej lenistwo i niekompetencję urzędników.

- Jestem już zameldowany w Markach i proszę mi powiedzieć, dlaczego z moich podatków będzie kupiony samochód dla jednego jedynego, nowego mieszkańca? Poza tym krótko nacieszy się on swoją nagrodą - jak wyjedzie na mareckie drogi, to będzie pewnie klął jak szewc - mówi Piotr, student.

- A co z osobami, które są już zameldowane w Markach i na co dzień borykają się ze złymi drogami, zbyt małą ilością miejsc w przedszkolach i kiepską komunikacją miejską? Czy to jest sprawiedliwe? - pyta z kolei pan Zbigniew.

Każde miasto powinno namawiać mieszkańców do meldunku raczej poprawą warunków życia, niż wydawaniem miejskich pieniędzy na auto dla jednego szczęśliwca. Ludzie doceniają raczej akcje miejskie, które są skierowane do wszystkich mieszkańców. Przykładem są chociażby sąsiadujące z Warszawą i Markami Ząbki. W tym mieście do meldunku kusi akcja "Zniżka za dowód", do której dołączyły firmy i lokale usługowe. Osoby zameldowane w Ząbkach w wybranych miejscach mogą liczyć na atrakcyjne rabaty. Ponadto, gdy Ząbki nie dogadały się z warszawskim ZTM-em w kwestii miejskich autobusów, władze tej podwarszawskiej miejscowości zdecydowały się na stworzenie dwóch linii autobusowych finansowanych przez miejskie władze. Tymi autobusami zameldowani w Ząbkach podróżują za darmo.

d18qnc9

W Markach na razie nie ma co liczyć na takie ciekawe akcje. Zdaje się, że władzom tego miasteczka bardziej chodzi o wygodę i mniej pracy, niż dobro mieszkańców. W końcu łatwiej wymyślić loterię, niż postawić na konkretne, długofalowe zmiany.

d18qnc9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18qnc9
Więcej tematów