Trwa ładowanie...
d1j3d76

W Podlaskiem będą odstrzały bobrów

Na odstrzał 600 bobrów na Podlasiu zgodziła się Wojewódzka Komisja Ochrony Środowiska. Taką możliwość daje umieszczenie tego gatunku na liście zwierząt częściowo, a nie całkowicie chronionych.

Share
d1j3d76

Ocenia się, że w północno-wschodniej Polsce, zwłaszcza na Suwalszczyźnie, bobrów jest najwięcej w kraju. Odpowiada im tamtejsze pagórkowate ukształtowanie terenu, liczne drobne cieki wodne, a także to, że region jest czysty ekologicznie.

Odstrzały tych zwierząt są konieczne, bo bobry szybko się rozmnażają i wyrządzają coraz większe szkody podlaskim rolnikom, za co państwo musi wypłacać wysokie odszkodowania. W tym roku potrzeba na to 700 tys. zł. Nikt w kraju ani za granicą nie jest też już zainteresowany ich przesiedlaniem - argumentuje podlaski wojewódzki konserwator przyrody Romuald Luto.

Wojewódzka Komisja Ochrony Środowiska, która zgodziła się na odstrzał, jest organem doradczym wojewody. Jej członkowie martwią się jednak, jak przeprowadzić odstrzał, by nie spowodować niezamierzonych strat w populacji. Trudno jest bowiem bez szczegółowych obserwacji ustalić płeć bobrów. (mag)

d1j3d76
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j3d76
d1j3d76
Więcej tematów