Trwa ładowanie...
dg3hmyi

USA przed 11 września

Informacje o terrorystycznych atakach otrzymane przez amerykańskie władze przed 11 września 2001 r.:

Share
dg3hmyi
 1. 1995 - Władze Filipin postawiły w stan pogotowia FBI twierdząc, że piloci z Bliskiego Wschodu są szkoleni w amerykańskich szkołach lotniczych i przynajmniej jeden z nich był gotów rozbić odrzutowiec na jednym z budynków federalnych.
 1. grudzień 2000 - Wywiad zarejestrował wzmożoną aktywność podróży związaną z działalnością terrorystyczną.
 1. kwiecień-maj 2001 - Rząd amerykański otrzymał ostrzeżenie o zagrożeniu ze strony terrorystycznej organizacji al-Qaeda Osamy bin Ladena przeciwko celom w USA.
 1. czerwiec - Abu Zubaydah, szef operacji w al-Qaeda, podejrzany o przygotowanie zamachu bombowego przy okazji obchodów milenijnych zeznaje, że organizacja jest zainteresowana w zaatakowaniu USA.
 1. 22 czerwca - Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) przekazała prywatnym przewoźnikom notę organów ścigania, że istnieją obawy co do możliwości ataku terrorystycznego.
 1. 26 czerwca - Wywiad amerykański notuje zwiększone zagrożenie, Departament Stanu USA ostrzega Amerykanów podróżujących lub mieszkających za granicą.
 1. koniec czerwca - Federalna antyterrorystyczna grupa bezpieczeństwa pod kierownictwem przedstawiciela Narodowej Rady Bezpieczeństwa (NSC) omawia napływające raporty o zagrożeniu terrorystycznym.
 1. 2 lipca - FBI przekazuje do agencji ścigana oświadczenie, w którym wskazuje się na zagrożenie interesów amerykańskich za granicą oraz o groźbie strajku.
 1. 5 lipca - Prezydent George W. Bush prosi doradczynię ds. bezpieczeństwa Condoleezzę Rice o propozycje działań w odpowiedzi na wszystkie dotychczasowe informacje.
 1. 6 lipca - Ponowne spotkanie grupy antyterrorystycznej, zawieszenie najmniej niezbędnych podróży funkcjonariuszy z powodu potencjalnej groźby ataków Turcji i w Rzymie.
 1. połowa lipca - wywiad ostrzega przed serią nowych zagrożeń, w tym związanych z nadchodzącym szczytem G-8.
 1. lipiec - Oddział FBI w Arizonie informacje waszyngtońską centralę o szczególnie dużej liczbie Arabów zainteresowanych przeszkoleniem w co najmniej jednej szkole pilotażu. Apeluje o przeprowadzenia kontroli w szkołach lotniczych w USA w celu zidentyfikowania obywateli Bliskiego Wschodu.
 1. 18 lipca - FAA wystosowuje kolejne ostrzeżenie o możliwości ataków terrorystycznych.
 1. 18 lipca - FBI przekazuje kolejną informacje w związku z próba zamachu milenijnego.
 1. koniec lipca - Następne ostrzeżenie FAA, regulatora lotnictwa cywilnego, stwierdzając, że nie ma wskazania na konkretny cel, ani też pewności o ataku na amerykańskie lotnictwo cywilne, "ale wiadomo, że grupy terrorystyczne planują i szkolą się w porywaniu samolotów". FAA prosi o zachowanie ostrożności.
 1. 6 sierpnia - Wywiad USA informuje prezydenta Busha, że al-Qaeda może próbować porwań amerykańskich samolotów. Administracja Busha wystosowuje do amerykańskich organów ścigania nieoficjalne ostrzeżenie.
 1. sierpień - Aresztowanie podejrzanego o terroryzm Zacariasa Moussaoui podczas próby zapisania się na kurs pilotażu w szkole lotniczej w Minnesocie. (mag)
dg3hmyi

Podziel się opinią

Share
dg3hmyi
dg3hmyi
Więcej tematów