Trwa ładowanie...
dac6wzd
marynarka
18-06-2001 16:38

Uroczyste obchody Dni Morza

Na wybrzeżu przez cały tydzień obchodzone są Dni Morza.

dac6wzd
dac6wzd

Tradycja obchodów tego święta sięga przełomu XVIII i XIX w., kiedy wśród kaszubskich rybaków panował obyczaj ścinania w noc świętojańską kani, będącej symbolem zła i ludzkich utrapień. Od chwili zaślubin Polski z Bałtykiem, 10 lutego 1920 roku, rozpoczęto popularyzację tematyki morskiej. Wielkie zasługi dla tej idei położyła założona w 1918 roku Liga Morska. M.in. z jej inicjatywy organizowano imprezy poświęcone morzu.

Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Ta inicjatywa przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości, poświęcone morzu.

Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza (inaczej - Dni Morza) obchodzone były ośmiokrotnie. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy przypadały na okres wojennych zmagań na morzu.

Tegorocznym obchodom Dni Morza towarzyszyć będzie szereg imnprez. We wtorek, w Porcie Wojennym w Helu odbędzie się sympozjum naukowe na temat polskich obszarów morskich, a w środę na pokładzie ORP "Błyskawica" "zwodowana" zostanie książka prezesa Stowarzyszenia Bractwa Okrętów Podwodnych - komandora Jerzego Guckiego pt. "Szybkie zanurzenie".

dac6wzd

W piątek w Porcie Wojennym w Helu uroczyście powróci do służby po modernizacji ORP "FLAMING" - kolejny z trzech nowoczesnych niszczycieli min, w pełni dostosowanych do standardów NATO. Tego samego dnia w Helu odbędzie się koncert laureatów wojskowych przeglądów artystycznych.

W sobotę na pokładzie historycznego niszczyciela ORP "Błyskawica" (skwer Kościuszki w Gdyni) studenci ostatniego roku Akademii Marynarki Wojennej zostaną promowani na pierwszy stopień oficerski - podporucznika marynarki.

Finał obchodów Dni Morza w Marynarce Wojennej przypada na niedzielę. Tego dnia na wszystkich okrętach w bazach morskich w Gdyni, Helu, Kołobrzegu i Świnoujściu marynarze podniosą wielką galę banderową. W Kościele Marynarki Wojennej kapelani odprawią nabożeństwo ekumeniczne w intencji Marynarki Wojennej.

Szczegółowy plan uroczystości zostanie opublikowany na stronie internetowej Marynarki Wojennej www.mw.mil.pl. (an)

dac6wzd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dac6wzd
Więcej tematów