Trwa ładowanie...
d4b8tsh

Ulster: Trimble gotów powrócić do rządu

Były premier Irlandii Północnej, David Trimble poinformował we wtorek wieczorem, że jest gotów powrócić do rządu po zadeklarowaniu przez Irlandzką Armię Republikańską rozpoczęcia procesu rozbrajania.

d4b8tsh
d4b8tsh

Trimble powiedział, że znaczna część broni IRA została zniszczona przez tą paramilitarną organizację, zgodnie z zaleceniami niezależnej komisji rozbrojeniowej.

Trimble zrezygnował 1 lipca br. z udziału w koalicji ugrupowań protestanckich i katolickich - będącej filarem układu pokojowego z 1998 r. - aby zmusić IRA do likwidacji broni, którą republikanie używali w okresie długoletniej wojny przeciwko brytyjskim rządom w Irlandii Północnej.

Jeśli te rekomendacje zostaną zaaprobowane, wówczas premier i jego zastępca będą mogli zostać wybrani w następnym tygodniu - powiedział lider Unionistów Ulsteru o specjalnym spotkaniu kierownictwa partii, zwołanym na najbliższą sobotę.

Prezydent USA George W. Bush z zadowoleniem powitał kroki rozbrojeniowe Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), stwierdzając, że przybliża to trwały pokój po latach krwawej wojny.

d4b8tsh

To historyczny krok. Mieszkańcy Irlandii Północnej są teraz zdecydowanie bliżej trwałego pokoju, na który zasługują - powiedział prezydent USA.

Zdaniem Busha, wszystkie ugrupowania paramilitarne Irlandii Północnej włączą się do tego nurtu i będą działały na rzecz całkowitego rozbrojenia, do którego wzywa układ pokojowy z Wielkiego Piątku 1998 r.

Niezależna komisja rozbrojeniowa w Ulsterze, działająca pod kierownictwem kanadyjskiego generała Johna de Chastelaina potwierdziła, że IRA poczyniła zasadnicze posunięcia rozbrojeniowe.(miz)

d4b8tsh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b8tsh
Więcej tematów