Trwa ładowanie...
dowb0hy

Ukraina: protest ofiar katastrofy w Czarnobylu

Kilka tysięcy Ukraińców poszkodowanych w wyniku katastrofy w Czarnobylu w 1986 r., demonstrowało w sobotę w Kijowie. Protestujący domagają się od rządu większych wypłat socjalnych i lepszej opieki medycznej.

Share
dowb0hy

Kolumna demonstrantów przeszła głównymi ulicami Kijowa. Potem odbyło się spotkanie, podczas którego wyrażono wotum nieufności wobec rządu premiera Wiktora Juszczenki. Występujący podkreślali, że od pięciu lat nie dokonywano indeksacji dodatków socjalnych dla ofiar Czarnobyla, a państwo zalega z wypłatami bieżącymi na sumę około 700 mln hrywien (ponad 100 mln dolarów).

Na Ukrainie status "ofiary Czarnobyla" ma ponad milion dzieci i prawie 2 mln dorosłych. Wszyscy musieli udowodnić, że ich problemy zdrowotne mają lub mogą mieć związek z katastrofą w Czarnobylu.

26 kwietnia 1986 r. seria wybuchów zburzyła jeden z czterech reaktorów jądrowych w elektrowni w Czarnobylu. 15 grudnia ubiegłego roku elektrownię ostatecznie wyłączono. Analogiczne reaktory wciąż działają w Rosji i na Litwie. (jask)

dowb0hy

Podziel się opinią

Share
dowb0hy
dowb0hy
Więcej tematów