Trwa ładowanie...
d2kb88k

Ukradli armaty!

Ginie wszystko, co da się spieniężyć. Złomiarze wyłamują żelazne tablice z miejsc upamiętniających walki 1 Armii Wojska Polskiego w lutym 1945 roku. Rozbijają bunkry, wyrywają z nich pręty, rury wentylacyjne, pokrywy i włazy. Nie oszczędzili też skansenu w Zdbicach, skąd ostatnio uprowadzili dwie armaty i ograbili czołg T-34 - opisuje "Głos Szczeciński".

Share
d2kb88k

Skradzione armaty typu "ZIS" wyprodukowano w latach 1943-44. Obie brały udział w walkach na Wale Pomorskim. To bardzo rzadkie eksponaty, zachowało się już niewiele egzemplarzy tej broni - przekonują w Stowarzyszeniu Grup Warownych Pojezierza Wałeckiego, którego członkowie opiekują się skansenem. Policja zajmowała się sprawą, ale nie wykryła sprawców. Dochodzenie umorzono, a bezcenny łup wyceniono na dwa tysiące złotych.

Wywieźć taką krowę, to nie lada sztuka - mówi jeden z mieszkańców Zdbic. Albo działali pod osłoną nocy, albo nikt nie chciał widzieć, że jakieś auto ciągnie za sobą armatę - dodaje.

Gospodarze skansenu podejrzewają, że to sprawka nie tylko złomiarzy. Po Wale Pomorskim włóczą się też poszukiwacze militariów i złodzieje nasyłani przez kolekcjonerów - mówi Wojciech Olek, szef SGWPW. Niedawno włamali się do naszego bunkra, skąd wynieśli cześć eksponatów, m.in. hełmy i destrukt broni karabinu szturmowego StG-44 - dodaje.

Grabież bunkrów to bardzo niebezpieczne zajęcie. Niedawno koło Nadzarzyc złomiarze "wymontowali" z bunkra potężną belkę metalową. Ważące blisko tonę żelastwo i kawały pokruszonego betonu przywaliły łupieżców, którzy ledwo uszli z życiem - pisze "Głos Szczeciński". (PAP)

d2kb88k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kb88k
d2kb88k
Więcej tematów