Trwa ładowanie...
d1q8ipv

Trybunał haski żąda wydania Milutinovicia

Milan Milutinovic (AFP)
Trybunał haski nalega na wydanie przez Belgrad wszystkich oskarżonych o zbrodnie wojenne, w tym obecnego prezydenta Serbii Milana Milutinovicia.

d1q8ipv
d1q8ipv

ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii nie uznaje immunitetu żadnego z podejrzanych, w tym prezydenta Milutinovicia - powiedział w sobotę Mathias Helmann, szef belgradzkiego biura trybunału.

Po uchwaleniu pod naciskiem USA ustawy o współpracy z Hagą jugosłowiańskie władze zapowiedziały, że wkrótce wydadzą oskarżonych międzynarodowemu trybunałowi. Belgrad wielokrotnie jednak zastrzegał, że nie dotyczy to urzędującego prezydenta Serbii, dopóki trwa jego kadencja, kończąca się na jesieni.

Słowa Helmanna nie pozostawiają jednak wątpliwości. Nalegamy, by wszyscy podejrzani o zbrodnie wojenne pojawili się przed sądem możliwie jak najszybciej. Oskarżeni objęci tym samym aktem oskarżenia powinni stanąć przed sądem razem, tak byśmy mogli zastosować wspólną procedurę sądową - powiedział przedstawiciel trybunału na konferencji prasowej w Nowym Sadzie.

60-letni Milutinović jest objęty aktem oskarżenia ogłoszonym w maju 1999 r., obejmującym też sądzonego obecnie w Hadze byłego prezydenta Slobodana Miloszevicia i jeszcze trzech innych jego współpracowników. Milutinović jest jedynym z nich, który zachował stanowisko po obaleniu Miloszevicia w październiku 2000 r.

Oskarżenie obarcza całą czwórkę odpowiedzialnością za masakry i prześladowania Albańczyków w czasie wojny w Kosowie w latach 1998-99. (mk)

d1q8ipv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q8ipv
Więcej tematów