Trwa ładowanie...
diik5xz

Trwają wybory w Holandii

Holendrzy wybierają w środę deputowanych do 150-osobowej niższej izby parlamentu. Frekwencja od rana jest duża, przewiduje się, że zagłosuje ponad 90% wyborców. Do godziny 16:00 głosowało ponad 40% wyborców, czyli o 4% więcej niż cztery lata temu.

Share
diik5xz

Jeśli sondaże się sprawdzą, przez najbliższe cztery lata Holandią będzie rządzić centro-prawicowa koalicja utworzona z Apelem Chrześcijańskich Demokratów, liberałami i Listą Pima Fortuyna. Razem uzyskaliby oni 84 mandatów w 150-osobowej Drugiej Izbie parlamentu.

Odchodzący ze sceny politycznej premier Holandii Wim Kok powiedział, że głosowanie na partię Fortuyna jest ryzykownym poszukiwaniem przygody. Lider chadeków Jan Peter Balkenende ze zdziwieniem przyjął tę wypowiedź i zapewnił, że dziedzictwo dotychczasowej koalicji centro-lewicowej na pewno znajdzie się w dobrych rękach.

Wybory do Twede Kamer, czyli Drugiej Izby holenderskiego parlamentu, odbywają się co 4 lata od 1919 roku, kiedy to wszyscy Holendrzy, w tym kobiety, uzyskali prawo głosowania. (and)

diik5xz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diik5xz
diik5xz
Więcej tematów