Trwa ładowanie...
d3nncx7

Terapia sprzed 3000 lat

(AFP)
Ajurweda jest sztuką życia a zarazem sztuką leczenia zaburzeń trawienia oraz chorób skóry, znaną w Indiach od trzech tysięcy lat. Polega ona na łączeniu masażu i stosowania ziół. Sztuka ta powstała w rejonie Kerala na południowo wschodnim wybrzeżu Indii i do dziś jest tam najintensywniej praktykowana.

d3nncx7
d3nncx7

Na świecie zapanowała moda na ajurwedę. Mistrzowie praktykujący ją w Kareli są oblegani przez pacjentów ze wschodu i z zachodu; w tamtejszych gabinetach, hotelach oferujących starożytną sztukę leczenia 80% pacjentów to ludzie spoza Indii.

Wielu szarlatanów i oszustów podaje się za znawców ajurwedy, łowiąc łatwowiernych turystów. Tymczasem opanowanie tej sztuki wymaga lat. Mnóstwo turystów korzysta z ajurwedy powierzchownie, zadowalając się godzinnym masażem. To nieporozumienie ponieważ pełny, prawidłowy cykl terapeutyczny trwa miesiąc. W tym czasie chętny poddawany jest skomplikowanej kombinacji masaży różnych części ciała, nacierany oliwą z rozmaitymi dodatkami, ćwiczy jogę, zażywa kąpieli i przestrzega specjalnej diety.

Pokoje w hotelach w Kerali trzeba rezerwować na kilka miesięcy naprzód. (iza)

d3nncx7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nncx7
Więcej tematów