Trwa ładowanie...

Szykują się podwyżki cen

W czerwcu przyszłego roku ceny żywności będą o 4% wyższe niż obecnie - wynika z analizy "Rzeczpospolitej". Najbardziej w górę mają pójść ceny mięsa i olejów.

Share
Szykują się podwyżki cen
Źródło: Jupiterimages
d1w7b2z

Przyczyną wzrostu cen ma być rosnący popyt na produkty spożywcze na świecie, drożejąca energia i paliwa oraz słaby złoty. Podwyżki nie będą jednak tak znaczne jak w mijającym roku, gdy odczuliśmy skutki wzrostu VAT i słabych zbiorów.

W połowie tego roku za żywność płaciliśmy o 5% więcej niż w 2010 roku. Rekordowe podwyżki mają ominąć rynek przetworów zbożowych, w tym chleba. Ich ceny w połowie 2012 roku mają być o 3-4% wyższe niż rok wcześniej. O tyle samo mogą zdrożeć przetwory z mleka.

d1w7b2z

Ekonomiści nie spodziewają się kolejnej lawinowej podwyżki cen cukru. W tej chwili jest on o 30% droższy niż przed rokiem. W połowie 2012 roku jego cena ma wzrosnąć o około 1% w porównaniu z grudniem tego roku. Zdrożeć mogą także jajka, bowiem Polska musi dostosować się do nowych wymogów unijnych dotyczących klatek dla kur niosek.

Tańsze niż w tym roku, dzięki dobrym zbiorom, mają być warzywa i owoce. Ma to być związane z trendem spadkowym na rynku warzyw. Już teraz są one o 15-20% tańsze niż przed rokiem.

d1w7b2z

Podziel się opinią

Share
d1w7b2z
d1w7b2z
Więcej tematów