Trwa ładowanie...
dodod3v

Supermatka na billbordach


Elżbieta Jabłońska w swoich pracach wykorzystuje i przekształca stereotypy i klisze związane z pojęciem kobiety i kobiecości, raczej się nimi bawiąc i ukazując ich komizm niż negując. Podczas majowej wystawy w Małym Salonie Galerii Zachęta pokaże swój nowy projekt zatytułowany "Supermatka".

dodod3v

To cykl wielkoformatowych fotografii, na których artystka pozuje w klasycznej pozie ze swym synem na kolanach, przebrana w różne stroje współczesnych bajkowych bohaterów dziecięcych rodem z kreskówek i komiksów (Spiderman, Superman itd.). Prezentowani bohaterowie popkultury nie tylko zmieniają płeć, ale również sposób i pole działania. Przekształcają się w Supermatkę - bohaterskie czyny polegają na prowadzeniu domu, wychowaniu dzieci, pracy zawodowej. Wielość ról, które grają współczesne kobiety wymaga nadludzkich zdolności i to właśnie dzięki nim, a nie Supermanom, świat trwa.

Dostrzeżenie heroicznego wymiaru działań kobiet, wymaga zmiany zasad, na których oparta jest nasza codzienność. Prace Jabłońskiej, poza walorami artystycznymi i sporą dawką humoru, pozwalają dostrzec to, co zazwyczaj niewidoczne i trudne do zaakceptowania.

W maju 2002 roku, w ramach XVII edycji projektu Zewnętrzna Galeria AMS, w kilkunastu największych miastach Polski, na 400 billbordach prezentowany będzie plakat Elżbiety Jabłońskiej zatytułowany "Gry domowe", z cyklu prac pokazywanych w Zachęcie. (aka)

dodod3v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dodod3v
Więcej tematów