WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Stanisław Stomma nie żyje

Zmarł Stanisław Stomma, prawnik, publicysta i działacz polityczny. Miał 97 lat. Od 1945 roku związany z Uniwersytetem Jagiellońskim; specjalista w zakresie prawa karnego. Obrońca praw człowieka, konstruktor pojednania narodów polskiego i niemieckiego, uczestnik obrad "Okrągłego Stołu". W 1994 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stanisław Stomma nie żyje
(PAP, Fot: Andrzej Rybczyński)
WP

Od 1946 roku był członkiem zespołów redakcyjnych miesięcznika "Znak" i "Tygodnika Powszechnego".

W latach 1957-1976 był posłem na Sejm. Jeden z autorów interpelacji poselskiej w sprawie represji studentów w 1968 roku. Jako jedyny nie zagłosował podczas zatwierdzania serwilstycznych wobec ZSRR zmian w Konstytucji w 1976 roku. Został za to ukarany niewysunięciem go na listach wyborczych do Sejmu natępnej kadencji.

W latach 80-tych przewodniczył Prymasowskiej Radzie Społecznej. Założyciel i prezes Klubu Myśli Politycznej "Dziekania". Główne jego prace to "Myśli o kulturze i polityce" oraz "Czy fatalizm wrogości?".

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP