Trwa ładowanie...
d47ly4d

"Spraw Boże, aby lód się nie topił!"

Po wiekach modlitw o powstrzymanie marszu lokalnego lodowca mieszkańcy dwóch szwajcarskich wsi zabiegają obecnie o audiencję u papieża Benedykta XVI, aby pobłogosławił ich modlitwom o powstrzymanie globalnego ocieplenia i topnienia "ich" lodowca.

d47ly4d
d47ly4d

W 1678 r. mieszkańcy katolickich gmin Fieschertal i Fiesch uroczyście przyrzekli, że będą żyli bogobojnie oraz że nie ustaną w modlitwach o zatrzymanie lodowca Aletsch; ten najdłuższy w Europie lodowiec, powiększając się, powodował występowanie z brzegów pobliskiego jeziora, którego wody w efekcie zalewały ich domy.

Jednak w obliczu obecnych zmian klimatycznych, globalnego ocieplenia i związanego z tym topnienia lodowców mieszkańcy obu wiosek postanowili zwrócić się do Benedykta XVI o pobłogosławienie ich modlitw w nowej intencji.

W opublikowanym oświadczeniu czytamy, że mieszkańcy obu wiosek wyrażają nadzieję, że Ojciec Święty poprze ich modlitwy i że przyjmie ich jesienią na audiencji w tej sprawie.

Lodowce stanowią ważne źródło wody dla szwajcarskich hydroelektrowni, co roku przyciągają też wielu turystów.

Zgodnie z przeprowadzonymi niedawno badaniami, w ciągu ostatniej dekady szwajcarskie lodowce zmniejszyły się o 12 proc. z powodu rosnących temperatur i mniej obfitych opadów śniegu.

Badacze przewidują, że do 2050 roku w Alpach szwajcarskich średnia temperatura latem wzrośnie o 1,8 st. C, a zimą o 2,7 st. C.

d47ly4d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ly4d
Więcej tematów