Trwa ładowanie...
Siły rządowe odbijają Siewierodonieck

Siły rządowe odbijają Siewierodonieck

Ukraińskie siły rządowe weszły do 100-tysięcznego miasta Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju, wypierając stamtąd oddziały prorosyjskich rebeliantów - przekazała administracja prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Od poniedziałku toczyły sie też walki w Doniecku. Co najmniej pięciu mieszkańców Doniecka zginęło, a 12 zostało rannych. Pociski trafiły m.in. w budynki mieszkalne i halę fabryki produkującej maszyny górnicze i rolnicze. Pod ostrzałem znalazły się także dworzec kolejowy i lotnisko.
Share
d457bkr

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało, że wojska operacji antyterrorystycznej przejęły kontrolę nad wszystkimi najważniejszymi obiektami Siewierodoniecka: siedzibą rady miejskiej, komendą milicji i budynkiem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

"W jednym z tych obiektów wojskowi znaleźli ciała dwóch rozstrzelanych obywateli. Uwolniono ponadto czworo zakładników, mieszkańców sąsiednich powiatów, przetrzymywanych w niewoli (przez separatystów) przez około miesiąc. Najstarszy z nich ma 57 lat, najmłodszy - 21. Uwolnieni poinformowali, że byli torturowani" - czytamy w komunikacie MSW.

d457bkr

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Andrij Łysenko poinformował, że w ciągu ostatniej doby w walkach z separatystami poległo 13 ukraińskich wojskowych. Liczba rannych wciąż jest ustalana.

Trzech żołnierzy zginęło w wyniku wybuchu mikrobusu z materiałami wybuchowymi, który eksplodował w miejscowości Kamianka niedaleko miasta Jasynuwata w obwodzie donieckim. Wcześniejsze informacje mówiły, że w pojeździe znajdował się zamachowiec samobójca.

Komentując te doniesienia Łysenko oświadczył, że wersja o samobójcy jest mało wiarygodna, gdyż - jak podkreślił - separatyści "mają bardzo niską motywację".

Rzecznik przekazał, że siły ukraińskie kontrolują także najbardziej niebezpieczne odcinki granicy z Rosją, przez które do bojowników napływa wsparcie w sprzęcie i ludziach.

d457bkr

Łysenko poinformował jednocześnie, że separatyści wysadzili w powietrze dwa mosty na drogach między miejscowością Rubiżne a odbijanym obecnie z rąk rebeliantów Siewierodonieckiem oraz zaminowali kilka innych przepraw przez rzeki w strefie walk.

RBNiO oświadczyła, że z bojowników sił prorosyjskich oswobodzono ponadto miasta Dzierżyńsk i Soledar w obwodzie donieckim oraz Rubiżne i Juwiłejne w obwodzie ługańskim. Trwa wypieranie rebeliantów z miasta Lisiczańsk.

d457bkr

Podziel się opinią

Share
d457bkr
d457bkr
Więcej tematów