Trwa ładowanie...

Rozwód Gatesów. Co stanie się z fundacją?

Informacja o rozstaniu Melindy i Billa Gatesów obiegła w poniedziałek cały świat. Rozwód to zagrożenie dla funkcjonowania największej organizacji filantropijnej na świecie. Do podziału pozostaje także spory majątek.
Share
Rozwód Gatesów. Co stanie się z fundacją?
Rozwód Gatesów. Co stanie się z fundacją?Źródło: Getty Images
d3jlee6

O rozwodzie Melinda i Bill Gates poinformowali w poniedziałek wieczorem. W oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowym czytamy, że małżonkowie "nie są w stanie rozwijać się dalej jako para w kolejnej fazie życia".

"Przez 27 lat doczekaliśmy się trójki wspaniałych dzieci i zbudowaliśmy fundację, która działa na całym świecie, by umożliwić ludziom prowadzenie zdrowego i produktywnego życia" - podkreślili Gatesowie.

Para zamierza jednak nadal wspólnie prowadzić działalność charytatywną. Chodzi o Bill & Melinda Gates Foundation, czyli fundację założoną na początku 2000 roku. Przez ponad dwadzieścia lat organizacja filantropijna dorobiła się statusu największej na świecie.

Rozwód Melindy i Billa Gatesów. Podział majątku

Para poznała się na początku lat 80. XX wieku, gdy Melinda jako informatyk dołączyła do firmy Microsoft, w której Bill przez lata był prezesem. Ślub wzięli w styczniu 1994 roku na jednej z hawajskich wysp. Z ich związku narodziła się troje dzieci: Jennifer, Rory i Phoebe.

d3jlee6

Majątek Gatesów z każdym kolejnym rokiem rósł, a para w żadnym momencie nie zdecydowała się na podpisanie intercyzy. Przez lata Bill Gates był uznawany za najbogatszą osobę na świecie.

Obecnie według rankingu miesięcznika "Forbes" w 2021 roku współzałożyciel Microsoftu cieszy się 4. pozycją na liście, posiadając majątek warty łącznie 124 mld dolarów.

Tym samym podział majątku może okazać się dla pary sporym wyzwaniem. Eksperci przypominają głośne rozstanie Jeffa i MacKenzie Bezosów z 2019 roku. Majątek Gatesów jest rozlokowany w wielu miejscach, dlatego utrudni sprawiedliwe rozliczenie.

Analitycy wskazują na willę położoną w Medinie w stanie Waszyngton. Jej wartość szacuje się na około 130 mln dolarów. Gates jest też właścicielem wielu samochodów oraz prywatnych odrzutowców. Wśród jego zbiorów znajduje się też pokaźna kolekcja dzieł sztuki, w tym oryginalne notatki Leonarda da Vinci z Kodeksu Leicester, który Bill prawie 30 lat temu zakupił za ponad 30 mln dolarów.

d3jlee6

Dodatkowo były dyrektor generalny Microsoftu posiada wiele ziem rozlokowanych po całych Stanach Zjednoczonych. Łączna powierzchnia to prawie 100 tys. ha.

"Absurdalne zarzuty". Krzysztof Śmiszek odpowiada Bronisławowi Komorowskiemu i Radosławowi Sikorskiemu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3jlee6

Podziel się opinią

Share
d3jlee6
d3jlee6
Więcej tematów